Son Dakika

Zeytinyağı fiyatları arttı tüketim düştü: 5 litresi 1500 lirayı buldu

Zeytinyağı fiyatları Avrupa’da kuraklığın etkisini yükseldi. Avrupa Birliği’ne göre, yeni sezonda bölgede zeytinyağı tüketimi yüzde 6 düşecek.

EKONOMİ 15.10.2023, 22:45
2
Zeytinyağı fiyatları arttı tüketim düştü: 5 litresi 1500 lirayı buldu
Aşırı sıcaklar ve kuraklık, Avrupa’da zeytinyağı üretimini ve tüketimini olumsuz yönde etkiledi. Zeytin ağaçları iklim değişikliğinden kaynaklanan sıcaklık artışı ve yağış azlığından zarar gördü.
Zeytinyağı fiyatları geçen yıla göre iki katına yükseldi. Bu da bölgede yaşayan insanların zeytinyağı alım gücünü azalttı. Bloomberg Opinion yazarı Javier Blas, “Bölgedeki pek çok aile için zeytinyağı fiyatı, yüksek enflasyona karşı verilen mücadeleyi sembolize eder hale geldi” ifaelerini kullandı.
Avrupa Birliği, bu hafta yaptığı açıklamada, bölgedeki zeytinyağı tüketiminin yeni sezonda yüzde 6 azalacağını duyurdu. Ayrıca, kuraklığın devam etmesi nedeniyle fiyatların bu sezonda da yüksek kalacağı ve AB’nin ihracatının geçen yıla göre yaklaşık yüzde 10 düşeceği bildirildi.
Avrupa’da zeytinyağı üretiminde lider konumda olan İspanya’da, geçen yıl yüzde 50 azalan üretimin bu yıl yüzde 15 artması bekleniyor. Ancak, üretim hala dört yıllık ortalamanın çok altında seyredecek.
İspanyol üreticiler, kuraklığın yanı sıra zeytinyağı sektörünü vuran suç olaylarıyla da uğraşıyorlar. Hırsızlar, depolanan zeytinyağı, yeni hasat edilen veya ağaçta kalan zeytinler ve hatta sahte ürünler çalıyorlar.
Küresel zeytinyağı fiyatları rekor seviyelere ulaşırken, Türkiye’de de fiyatlar arttı. Küresel üretimdeki daralmanın Türkiye’ye olan talebi artırması, bunun yanında iç piyasada döviz kurlarındaki yükselişin maliyetlere yansıması gibi faktörler nedeniyle zeytinyağı fiyatları yükseldi.

Marketlerdeki fiyat değişimlerine bakıldığında, 5 litrelik teneke zeytinyağı fiyatlarının 1500 liranın üzerine çıktığı görülüyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 29 Kasım 2023
İmsak 05:59
Güneş 07:24
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:30
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı