Zeytinyağı fiyatları şaha kalktı! Enflasyon sebep yüksek zeytinyağı fiyatları sonuç

Yağış azlığı ve yüksek enflasyon zeytinyağının ardından zeytin piyasasını da vurdu. Zeytinyağının litresini fabrikaların 295 TL’den alıyor olması tüketicileri endişelendirirken zeytin fiyatları da uçuşa geçiyor.

EKONOMİ 20.11.2023, 09:05
2
Zeytinyağı fiyatları şaha kalktı! Enflasyon sebep yüksek zeytinyağı fiyatları sonuç
Yağış yetersizliği sebebiyle küresel piyasalarda zeytin ve zeytinyağı fiyatları fırladı. Bakanlık yurtiçi fiyatların dalgalanmasının önüne geçmek için küresel piyasalara zeytin ihracatını sınırladı. 1 Kasım’a kadar aralıklarla alınan resmi ilave tedbirlerin hiçbirisi yükselen fiyatları durduramadı. Zeytinyağı fiyatlarının yaklaşık 3 kat arttığı enflasyona bağlı olarak daha da artabileceği bildiriliyor.

Evrensel’de yer alan habere göre, zeytin ağacının bakım istediğini belirten ve Bağarası’da 30 yıldır zeytin üreticiliği yapan Fevzi Çetin, Tariş’in bu yıl açıkladığı fiyattan memnun olduğunu söyledi. İklim krizinin ve yüksek enflasyonun zeytin ve zeytinyağı üretim maliyetlerine olumsuz yansıdığını belirten Çetin, “Geçen yıl 8 ton yağ ürettim. Ülkemizde su sıkıntısı, inişli çıkışlı yüksek enflasyon dalgalanması yaşadık. Bize göre iyi olduğunu düşündüğümüz 110 liradan yağı sattık. Fakat kısa bir sürede yağ maliyetleri fırlayınca sevincimiz yarım kaldı. Zeytinyağında bu yıl asit oranı yüksek olduğu için rafine yağ fazla, sızma zeytinyağı olarak dediğimiz yağ az. Bu yüzden piyasada sorun yaşanabilir” dedi.
Geçen yıl ile bu yıl arasındaki fiyatları değerlendiren Çetin, “Yaklaşık 3 kat artan fiyatların, toptan ve perakende zeytinyağına yansıması benzer artışta olacak gibi görünüyor. Ben bu fiyatlarla marketlerde perakende olarak satılabileceğine inanmıyorum. Tüketicinin zeytinyağı tüketmesi çok zor olacak” diye konuştu.

2023 yılının sonuna yaklaşırken uzmanlar, ülkemizde yüzde yüzü aşan enflasyon karşısında zeytinyağı üretimindeki maliyetlerin önümüzdeki yıl 400 ile 450 liraya çıkmasının beklendiğini belirtiyor. Eğer devlet tüketiciye destek olmazsa zeytinyağı tüketimi halkın karşılayabileceği bir seçenek olmaktan çıkıyor.
Zeytinyağı fiyatının olması gerektiği seviyeye çıktığını aktaran Foça Zeytinyağı Kooperatif Başkanı Ercan Yüksektepe, “Mazot ve gübre girdisi düşünüldüğünde açıklanan fiyatlar ancak maliyetleri karşılayabiliyor. Açıklanan rakam, tarihin en yüksek rakamı gibi görünse de tarihin en yüksek enflasyonu karşısında çiftçinin yüzünün yine güldüğünü söyleyemeyiz” diye konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Aralık 2023
İmsak 06:02
Güneş 07:27
Öğle 12:33
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı