Zeytinyağı fiyatlarında ortalık karıştı! Başkan Şemsi Bayraktar uyardı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, internet üzerinden satılan düşük fiyatlı zeytinyağları için uyarıda bulundu.

EKONOMİ 25.09.2023, 10:30
1
Zeytinyağı fiyatlarında ortalık karıştı! Başkan Şemsi Bayraktar uyardı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, internet üzerinden satılan düşük fiyatlı zeytinyağları için uyarıda bulundu.TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar yaptığı açıklamada market fiyatları ve internet fiyatları arasındaki büyük farklara dikkat çekti. Bayraktar, "Son yaptığımız ağustos ayı fiyat çalışmamızda alınan zeytinyağı üretici fiyatı 168 lira, market fiyatı ise 900 liradır. Kamuoyunda bilinen markaların 5 litrelik zeytinyağı fiyatları 900 lira ile 1400 lira civarlarında bulunuyor.
Zeytinyağı fiyatları üretim düşüklüğü yüzünden Avrupa'da ve Türkiye'de rekor kırarken, özellikle e-ticaret yoluyla satılan zeytinyağı fiyatlarının bu kadar düşük olması akıllara taklit ve tağşişi getirmektedir. Zeytinyağı Akdeniz ülkelerinde üretilen, içerdiği fonksiyonel nitelikteki bileşenler nedeniyle ön plana çıkan ve en fazla taklit ve tağşiş uygulanan gıda maddelerindendir" ifadelerini kullandı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, sahte zeytinyağı karşı uyarılarda bulundu. Bayraktar, taklit ve tağşişi engellemek için belli başlı çalışmaların olduğunu belirtti. Vatandaşlar satın aldığı zeytinyağının sahte olup olmadığını anlamasının çok mümkün olmadığını ifade eden Bayraktar, "Tüketiciler aldıkları yağı rengine, kokusuna ve tadına bakarak değerlendirebilir olmalarına rağmen, zeytinyağının hileli olup olmadığı ancak belirli laboratuvar testlerinin yapılması ile anlaşılabilir.
Bu nedenle tüketicilerin yağlarını güvenilir satış yerlerinden ve markalardan almalıdır. Yapılan denetimler sonucunda uygulanan cezai işlemler caydırıcı nitelikte olmadığı için zeytinyağında yapılan sahtekarlık önlenememekte. Bu durumda en büyük zararı tüketiciler görüyor.
Tüketiciler zeytinyağı diye litresine 80-100 lira ödediği yağın aslında çok daha ucuz olan pamuk yağı, kanola, aspir yağı olduğunun çoğu zaman farkında bile olmamakta'' dedi Sahte zeytinyağı yapanların yakalandığında ceza alanların kamuoyuna duyurulmasının önemli olduğunu ifade etti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 06 Aralık 2023
İmsak 06:05
Güneş 07:30
Öğle 12:34
İkindi 15:07
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı