Zilhicce orucunun faziletleri nelerdir?

Zilhicce ayı orucu nedir? Zilhicce orucunun sevabı nedir? Zilhicce orucunun faziletleri nelerdir? Peygamber Efendimizin (S.A.V) bu mübarek ayın faziletleri hakkında neler demiştir? İşte detaylar haberimizde...

GÜNDEM 07.06.2024, 21:05
1
Zilhicce orucunun faziletleri nelerdir?
Kurban Bayramı ve Hac vazifesinin idrak edildiği Zilhicce ayı hürmete layık ayların başında gelir. Bu kıymetlidir. Zilhicce orucu ise Peygamber Efendimizin (S.A.V) hiç terk etmediği bir ibadetlerdendir. Zilhicce’nin ilk on günündeki ameller, sene içerisindeki diğer bütün günlerden üstündür ve Zilhicce yönüyle bereketli bir aydır. Peki, Zilhicce ayı nedir diye baktığımızda karşımıza çıkan en değerli ibadetlerden biri olan Zilhicce ayı orucu nedir, nasıl tutulur ve faziletleri nelerdir?

Zilhicce ayı özellikle ilk on gününde yapılacak ibadetlerin büyük faziletleri vardır. Zilhiccenin ilk on günü yapılan amellerin üstünlüğü fazladır. Zilhicce’nin ilk on günü tutulan oruca Zilhicce orucu denir. Bu on gün içinde tutulan oruç sayısı 9 gündür. Kurban Bayramında oruç tutulmaz. Ayrıca bu günler içinde Tevriye ve Arefe günü orucu bulunur. Yevm-i Terviye (Terviye günü): Zilhicce'nin 8'nci günüdür. Hacıların, bu gün sabah namazını Mekke'de kılıp güneş doğduktan sonra Mina'ya çıkmaları ve geceyi Mina'da geçirmeleri sünnettir. İbn-i Abbas (r.a)‘dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulüllâh (S.A.V) şöyle buyurmuştur: “Terviye (Zilhiccenin sekizinci) gününün orucu, bir seneye, Arefe gününün orucu ise, iki seneye keffarettir.” 
“Ebu Katade (r.a) şöyle demiştir: Rasulüllah (S.A.V)’in: “Arefe günü orucu geçen seneyle, gelecek seneye keffarettir.” buyurduğunu işittim. Öte yandan Zilhicce ayının Perşembe, Cuma ve Cumartesi günlerinde üç gün oruç tutulur. Enes İbn-i Malik’ten (r.a) rivâyete göre Rasulüllah (S.A.V) Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Her kim herhangi bir haram aydan Perşembe, Cuma, Cumartesi, olmak üzere üç günü oruçlu geçirirse, kendisine (tuttuğu her güne karşılık) iki sene, (başka bir rivayette) yedi yüz sene, (diğer bir rivayette ise) dokuz yüz sene ibadet (sevabı) yazılır”

Zilhicce’nin ilk on gününü ibadetle geçirmek ve özellikle ilk on gün oruçlarını tutanlar için büyük ecir ve sevap sevaptır. Zilhicce orucu ve arefe günü orucunun faziletini Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’den (S.A.V) nakledilen hadis-i şeriflerinden öğrenebiliriz.
Ebu Hureyre’den (r.a) rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulüllah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Allah’ın Kendisine ibadet edilmesini en çok sevdiği günler, Zilhiccenin (ilk) on (günü)dür. Onlardan her bir günün orucu, bir senenin orucuna, her bir gecenin kıyamı da, Kadir gecesinin kıyamına denktir.” (Tirmizî, Savm:52, No:758, sh:224)
Hz. Ayşe’den (r.a) ( gelen bir rivayete göre; “Zilhiccenin her bir gün orucuna karşı, yüz köle azadı, yüz deve kurbanı ve Allah yolunda cihada yüz at bağışı sevabı vardır.” (Geylani, el-Gunye 2/39)
Hafsa (Radıyallâhu Anhâ) validemizin şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir: “Hz. Muhammed (S.A.V) dört şeyi hiç terk etmezdi: Zilhicce’nin ilk on gününün orucu, Aşura orucu, Her aydan üç gün orucu, Sabahın iki rekât sünneti.”(Geylani, el-Gunye 2/39)

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 03:28
Güneş 05:13
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı