Zorunlu Trafik Sigortalarında yeni dönem! Araç sahibi olanlar dikkat

Zorunlu trafik sigortasında yeni dönem başladı! Zorunlu trafik sigortasında Yeni azami prim düzenlemesi. Prim teklifi alamayanlara o teklifi SEDDK verecek.

EKONOMİ 19.09.2023, 11:20
4
Zorunlu Trafik Sigortalarında yeni dönem! Araç sahibi olanlar dikkat
Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu (SEDDK), zorunlu trafik sigortası konusunda önemli bir düzenleme yaparak sigorta şirketlerinin teklif vermekten kaçındığı durumlar için azami prim tutarlarını belirleyecek.
Yayınlanan yönetmelik değişikliğine göre, belirli süre içinde zorunlu trafik sigortası teklifi alamayan araç sahiplerinin prim miktarları SEDDK tarafından tespit edilecek. Bu düzenleme, sigorta şirketlerinin bazı araçlara teklif vermekten kaçındığı durumlarda devreye girerek trafik sigortasının yapılmasını sağlayacak.
Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile ilgili olarak yapılan açıklamada, "Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik" başlıklı düzenlemenin yayımlandığı belirtildi. Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle geçerli olduğu ifade edildi. Yönetmelik değişikliğinin uygulanmasından Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı sorumlu olacak.
Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikte şu maddeler yer aldı

"Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortasında tarife uygulama esasları hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik"
MADDE 1- 14/7/2007 tarihli ve 26582 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğin Ek- 4’ünün 1 inci maddesinin birinci fıkrasına birinci cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiştir.
“Kurul, belirlenen süre içerisinde bu Yönetmelik kapsamında sigorta prim teklifi alamayan işletenlerin araçlarının grubuna bakılmaksızın Havuz kapsamına alınmasına ve bunlara uygulanacak azami prim tutarlarına karar vermeye yetkilidir.”
MADDE 2- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu Yönetmelik hükümlerini Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı yürütür."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Ekim 2023
İmsak 05:08
Güneş 06:27
Öğle 12:33
İkindi 15:53
Akşam 18:29
Yatsı 19:43
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı