Zulüm arşa dayandı! Filistinli kadınlar su sıkıntısı nedeniyle saçlarını kazımak zorunda kalıyor!

Gazze Şeridi'ndeki Filistinliler, İsrail'in kuşattığı nüfusun çoğunun temiz suya erişimi olmadığı için hastalıkları önlemek için saçlarını kesiyor.

DÜNYA 07.02.2024, 11:50
1
Zulüm arşa dayandı! Filistinli kadınlar su sıkıntısı nedeniyle saçlarını kazımak zorunda kalıyor!
Altı çocuklu Filistinli bir anne olan Nesrin hanım, işgalci İsrail'in şehre yönelik kara işgali yoğunlaşınca 13 Aralık'ta Han Yunus'taki evini terk etmek zorunda kaldı. O zamandan beri yakındaki bir BM okuluna sığındı ve daha sonra içilebilir veya temiz suya çok az erişimi olan derme çatma bir çadıra sığındı.
49 yaşındaki Nesrin hanım, "Saçımı yıkayacak suyum olmadığı için saçımı kazımak zorunda kaldım" dedi. Filistinli anne, "Aynısını 16 yaşındaki kızıma ve 12 yaşındaki oğluma da, arkadaşlarında kafa derisi saçkıranı geliştiği için onları kafa derisi hastalıklarından korumak için yaptım" diye ekledi.
"Kafamızı tıraş etmek her kadın için acı verici bir karardır ancak biz bunu yapmaya mecburuz."
Nesrin hanım, "Temizlik, banyo ve çamaşır yıkamak için gerekli olan akan suyumuz yok" dedi. Savaştan önceki hayatını anlatırken "Komşumuzun evindeki bir kuyudan temizlik için kullanmak üzere bir galon su doldurmak için üç veya dört saat kuyrukta beklerdim" ifadelerini kullandı.
Beşinci ayına giren İsrail'in Gazze'ye yönelik acımasız bombalamaları, en az 27 bin 500 kişiyi şehit etti ve toplu olarak temiz suya ve temel hijyen olanaklarına erişimi olmayan 1,9 milyondan fazla Filistinliyi yerinden etti. Savaştan önce bile, İsrail'in 2007'den bu yana Gazze'ye uyguladığı abluka nedeniyle Gazze'deki su kaynaklarının yüzde 96'sından fazlasının "insan tüketimine uygun olmadığı" değerlendiriliyordu. Ancak durum, İsrail rejiminin 9 Ekim'de Enerji Bakanı Israel Katz'ın emriyle Gazze Şeridi'ne su tedarikini kesme kararının ardından daha da kötüleşti.
Ayrıca Planet Labs PBC'nin uydu görüntülerine göre İsrail ordusu, 30 Ekim'e kadar Gazze'nin kuzey kesimindeki ve 1 Kasım'a kadar Gazze Şehri'nin güney kesimindeki suyu tuzdan arındırma tesislerinin çoğunluğunu ele geçirdi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:53
Güneş 07:13
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:32
Yatsı 19:46
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı