KARAMOLLAOĞLU: SÖZ KONUSU TÜM İSİMLER İSTİFA ETMELİ, İDDİALAR SORUŞTURULMALI

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, son günlerde Sedat Peker’in gündeme getirdiği iddialarla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Karamollaoğlu, “Başta İçişleri Bakanı olmak üzere, söz konusu tüm isimler istifa etmeli ve yargı süreci ivedilikle başlatılmalıdır” dedi

POLİTİKA 24.05.2021, 15:59
31
KARAMOLLAOĞLU: SÖZ KONUSU TÜM İSİMLER İSTİFA ETMELİ, İDDİALAR SORUŞTURULMALI

“Kamuoyuna yansıyan vahim iddialar hakkında maalesef, yetkililer ve ilgililer tarafından toplumun beklediği cevap ve adımlar hâlâ atılmamıştır” diyen SP lideri Karamollaoğlu, “Bu tür ciddi iddialara karşı atılacak etkin adımlarla, haksız yere itham edilenlerin aklanarak itibarlarının zedelenmesinin önüne geçileceği gibi; suç işleyenlerin de adalet önüne çıkarılarak cezalandırılması, toplumun adalete olan inancını da pekiştirecektir” dedi.

Karamollaoğlu, söz konusu iddialar için 6 maddelik şu önerilerde bulundu:

  1. İddialar kapsamında başta İçişleri Bakanı olmak üzere, söz konusu  tüm isimler istifa etmeli ve yargı süreci ivedilikle başlatılmalıdır.
  2. İstifa etmemeleri halinde ise, Cumhurbaşkanı tarafından bu kişiler derhal görevlerinden alınmalıdır.
  3. Soruşturmaları yürütecek savcı ve hâkimlere mesleki güvencelerinin yanında, görev yeri ve görev konuları için de ayrıca güvence garantisi sağlanmalıdır.
  4. Devlet Denetleme Kurulu görevlendirilerek; araştırma, inceleme ve soruşturma süreçleri başlatılmalıdır.
  5. Ayrıca TBMM’nde de bir araştırma komisyonu kurulmalıdır.
  6. Basın yayın organlarında, bu iddialarla ilgili açılacak soruşturma ve tahkikatın şeffaf bir biçimde yer alabilmesini sağlayacak güvencenin açıkça verilmesi gerekmektedir.

Bu sürecin güvenilirliğinin sağlayabilmesi için, sayılan maddelerin eksiksiz ve bir an evvel yerine getirilmesinin elzem olduğunu vurgulayan Karamollaoğlu, “Aksi halde; bahse konu olan hiç kimse, hem kamuoyu vicdanında hem de tarih huzurunda kirli bir dönemin aktörleri olarak anılmaktan kendisini kurtaramayacaktır” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak 06:05
Güneş 07:31
Öğle 12:35
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı