IMF'den Türkiye açıklaması geldi!

IMF Avrupa Departmanı Direktörü Alfred Kammer, yaptığı açıklamada Türkiye'deki reform programını desteklediklerini vurguladı.

EKONOMİ 20.04.2024, 08:25 20.04.2024, 10:50
3
IMF'den Türkiye açıklaması geldi!

IMF-Dünya Bankası her yıl olduğu gibi  Bahar Toplantıları kapsamında Avrupa bölgesi ekonomilerine ilişkin basın açıklaması yaptı.
Yapılan basın açıklamasında Türkiye ekonomisine ilişkin bir soru üzerine Kammer, geçen yılın ortalarında Türkiye'de bir politika değişikliği gördüklerini, parasal tarafta ciddi bir sıkılaşma ve mali tarafta deprem nedeniyle artan harcamaları karşılamak da dahil olmak üzere mali konsolidasyon olduğunu belirtti.

 Kammer, "Ancak bu politika ortamı sayesinde Türk ekonomisine yönelik kırılganlıklar azaldı." dedi..
Kammer, konuşmasının devamında ise Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile dün görüştükleri belirtti.  Kammer, Şimşek'in "reformların uzun vadeli bir program olduğuna"  vurgu yaparak konuşmasına şöyle devam etti. 
Kammer, "Programın kırılganlığı daha da azaltması, enflasyonu zaman içinde kalıcı bir şekilde düşürmesi ve aynı zamanda yatırım için gerekli ortamı yaratması bekleniyor. Böylece büyüme modelinde bir değişime ve büyümenin yeniden dengelenmesine sahip olunacak." diye konuştu.
Türkiye'de bir IMF programının başlatılmaya ihtiyaç olup olmadığına dair sorulan soruya, Kammer, "Öncelikle yürürlükteki reform programını destekliyoruz. Biz de Türkiye'ye oradaki ekonomi ekibinin izlediği programı tavsiye ederdik. Türkiye'yi desteklemeye yönelik herhangi bir IMF programına ilişkin görüşme yok." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak 03:37
Güneş 05:17
Öğle 12:41
İkindi 16:31
Akşam 19:55
Yatsı 21:27
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı