9. Yargı paketi meclise geliyor! Cezasızlık algısı kırılacak

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yaptığı açıklamada 9. Yargı Paketi'nin bitmek üzere olduğunu belirtti. Yapılan düzenleme kapsamında cezasızlık algısının kırılacağını içeren düzenlemeler yer alacak.

GÜNDEM 23.04.2024, 10:05
4
9. Yargı paketi meclise geliyor! Cezasızlık algısı kırılacak
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç,  tarafından yapılan açıklamada  9. Yargı Paketi kapsamında yeni düzenlenmelerde sona gelindiğini aktardı. Bakan Tunç, 64 ülkeden temsilcilerin İstanbul'da bir araya geldiği "Ceza İnfaz Kurumlarında Teknoloji Konferansı"na konuştu
Bakan Tunç. Türkiye'de son 22 yılda Hukuk alanında yapılan düzenlemeler ile birlikte temel hak ve özgürlüklerin genişletilmesi ile ceza adalet sisteminin insan haklarına uygun bir şekilde ilerletilmesi anlamında çok büyük mesafelerin aşıldığını aktardı.

Türkiye son yıllarda hak ve özgürlükleri genişlemesini sağlayan bu konuda hak arama yollarını yükselten emokratik hukuk devleti ilkesini güçlendiren ve tahkim eden çok önemli anayasa değişikliklerine de imza attıklarını vurgulayan Tunç, Yargı Reformu Strateji Belgelerinde ortaya konulan hedefler doğrultusunda, reform çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini söyledi.


Bakan Tunç, yapılan çalışmalar kapsamında bugüne kadar şartları uygun olmayan 394 cezaevini kapatıldığını açıkladı. Bakan Tunç, kapatılan ceza evlerinin yerlerine İnsan hakları ve çağdaş adalet sistemine uygun 299 cezaevi hizmete açıldı. Bakan Tunç, açıklamalarında  cezaevlerinde bir yoğunlaşma olduğunu duyurdu. Bakan Tunç, konuyla alakalı çalışmaların sürdüğünü aktardı.

Türkiye genelinde vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak ve bu kapsamda suçun önüne geçilmek için ülke genelinde cezasızlık algısını kırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirildi. Yapılan yasal düzenleme ile birlikte denetimli serbestliğin cezayla orantılı hale getirilmesi öngörülüyor. Yargı paketi kapsamında ceza indirimin olup olmadığını konusunda detaylar açıklanmadı.
9. Yargı paketi kapsamında hükümlülerin koşullu salıverilme süresinin beşte birini denetimli serbestlikte geçirmesi formülü üzerinde duruluyor.

Yeni düzenlenen yargı paketi kapsamında kadınların soyadı hakkına ilişkin bir değişiklik de yer verilecek.
İki soyadı kullanan evli kadınlara yalnızca kendi soyadını kullanma hakkı verilecek. Hakim ve savcıların terfi sistemi güncellenecek.
Teklifle, Hakimler ve Savcılar Kanunu'nda da değişikliğe gidilmesi planlanıyor. Hakim ve savcıların disiplin cezaları daha nesnel ölçütlere bağlanacak. Terfi sistemi nitelik, liyakat ve performansı esas alacak şekilde güncellenecek.
Bakan Tunç, Türkiye'de vatandaşların ihtiyaçlarını karışlaması ve yeni çıkan suç türlerine dikkat çekerek bu alanda yapılacak yeni yasa düzemeleri hakkında konuştu. "Yargı Reformu Strateji Belgesi ve İnsan Hakları Eylem Planı ile ortaya konulan hedefler doğrultusunda mevzuatımızda kısmi değişiklikler ve yenilikleri hayata geçirmenin gayreti içerisindeyiz. Geçtiğimiz aylarda Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 8. Yargı Paketi'ni hayata geçirdik. Şimdi 9. Yargı Paketi'nin hazırlıklarını tamamlamak üzereyiz ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin, milletvekillerimizin takdirlerine sunmuş olacağız." ifade etti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 30 Mayıs 2024
İmsak 03:33
Güneş 05:14
Öğle 12:41
İkindi 16:32
Akşam 19:58
Yatsı 21:33
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı