Adana'da karpuz hasadı başladı: Tarlada 11-12 TL'den alıcı buluyor!

Adana'nın bereketli topraklarında yetişen, tescilli turfanda karpuzlar hasada başladı. 700 bin ton rekolte elde edilmesi hedeflenen karpuzlar, tarlada 11-12 liradan alıcı buluyor. İşte detaylar..

EKONOMİ 10.05.2024, 10:15
Adana'da karpuz hasadı başladı: Tarlada 11-12 TL'den alıcı buluyor!
Yaz aylarının vazgeçilmezi karpuz, Adana'da tezgahları süslemeye başladı. Türkiye'nin en önemli karpuz üretim merkezlerinden biri olan ve ülke genelinde üretilen karpuzun yüzde 25'ini karşılayan Adana'nın Karataş ilçesi Kapı Mahallesi’nde turfanda karpuz hasadı heyecanla başladı.
Yaz aylarının vazgeçilmezi karpuz, Adana'da tezgahları süslemeye başladı. Yaklaşık 105 bin dekar alana ekilen karpuzlardan 700 bin ton rekolte elde edilmesi hedefleniyor. Bu da Türkiye'de üretilen karpuzun yüzde 25'ini oluşturuyor. Hem iç piyasada hem de dışta Romanya, Bulgaristan, Yunanistan ve Rusya’ya da ihraç edilen karpuzlar, tarlada 11-12 liradan alıcı buluyor.
Dünyada Çin’den sonra en fazla karpuz üretimi Adana’da yapıldığını aktaran Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Karpuz hasat olgunluğuna ulaştı. Şu anda karpuz tarlada 10-12 lira arasında değişiyor. Şu anda yurt dışı kapıları açık ancak turfanda karpuz verimi biraz az. Şu an 1 dönüme 4-5 ton arasında verim alınıyor. Ovada hasat başlayınca rekolte 8-9 tona ulaşacak” dedi.
Konuşmasının devamında Doğan, çiftçinin dönüme maliyetinin 35 bin lira olduğunun altını çizerek şunları kaydetti:
Ham karpuz timlerinin tarlalarda gezip denetim yaptığını söyleyen Doğan, daha sonra şunları söyledi:
Kaynak: İHA
“Fiyatlar şu anda gayet iyi. Kilogramda çiftçiye maliyeti 9-9 buçuk lira. Çiftçimiz 11-12 liranın altında karpuzu sattığında para kazanamaz. Haziran ayının başında ovada hasat başlayacak ve hasat bollaşacak.”
“Çiftçimiz karpuzunu hasat etmeden önce ilçe tarım müdürlüklerine müracaat edecek ve onayını aldıktan sonra hasat yapacak. Ham karpuz timleri, ham karpuzların piyasaya girmesini engelleyecek. Şu anda Adana karpuzumuz tadı, rengi, kokusu ve aromasıyla ünlü bir karpuz. Bu yıl geçen seneye oranla ekim alanı arttı. Çitçimiz karpuzdan para kazanınca ekim alanı arttı. Havalar çok aşırı sıcak gitmezse karpuz fiyatları böyle devam edecek. Çiftçimiz bu sene de para kazanırsa eğer ekim alanı artacaktır. Ham karpuz kırılmazsa eğer fiyatlar düşmez. Karpuz hasat olgunluğuna erişmeden hasat edilmemeli. Çiftçi ve tüccarlar buna dikkat etmeli.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 30 Mayıs 2024
İmsak 03:33
Güneş 05:14
Öğle 12:41
İkindi 16:32
Akşam 19:58
Yatsı 21:33
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı