Alper Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu Dragon uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştı!

İlk Türk astronotu unvanını alan Alper Gezeravcı'nın da içinde olduğu ABD'nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatılan SpaceX'in Dragon uzay kapsülü, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) başarılı bir şekilde kenetlendi. İşte haberin ayrıntıları..

GÜNDEM 20.01.2024, 16:35
2
Alper Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu Dragon uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştı!
Türkiye, uzaydaki hedeflerine bir adım daha yaklaştı.
Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, 3 astronotla birlikte yer aldığı "Axiom-3 uzay misyonu" kapsamında SpaceX'in Dragon uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) başarıyla kenetlenerek tarihi bir olaya imza attı.
Gezeravcı, İspanyol astronot Michael Lopez-Alegria, İtalyan Walter Villadei ve İsveçli Marcus Wandt ile birlikte yaklaşık 36 saatlik bir uzay yolculuğunun ardından TSİ 13.40'ta ISS'ye ulaştı. Axiom-3 ekibini, uzay görevine 27 Eylül'de başlayan "Expedition 70" astronotları ve kozmonotları karşılayacak.
Axiom-3 uzay misyonu kapsamında ISS'de 14 gün kalacak olan Gezeravcı ve diğer astronotlar, uzayda bulundukları süre boyunca insan fizyolojisi ve endüstriyel gelişmelere odaklanan çok sayıda bilimsel deney gerçekleştirecek.  Astronotlar, görevin tamamlanmasının ardından Dragon kapsülü ile istasyondan ayrılacak.
Türkiye'nin insanlı ilk uzay görevini gerçekleştiren Gezeravcı'yı taşıyan uzay aracının Uluslararası Uzay İstasyonu'na kenetlenmesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kurulan Taksim Meydanı'ndaki "dome çadır" adlı, dev kubbeli planetaryumdan vatandaşlar tarafından takip edildi.
Kenetlenme anını kurulan çadırlarda takip eden vatandaşlar, bu ana canlı şahitlik etmiş oldu. Vatandaşların yanı sıra Taksim'de bulunan turistler de kenetlenme sürecini izledi.
Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın görev aldığı Axiom-3 uzay misyonu 19 Ocak'ta resmen başlamıştı. Gezeravcı ve beraberindeki astronotları SpaceX'in Dragon uzay aracıyla yörüngeye taşıyacak olan Falcon-9 roketi, Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden 19 Ocak saat 00.49’da başarılı bir şekilde fırlatılmıştı. Fırlatmanın ardından Falcon-9 roketinin yeniden kullanılabilirlik özelliğine sahip ilk aşama güçlendiricisi, Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu'ndaki İniş Bölgesi 1'e (LZ-1) dönmüştü.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı