Arsası olanlar dikkat! Yeni düzenlemenin detayları belli oldu!

Miras olarak kalan toprakların iki yıl boyunca ekilmediği takdirde kiraya verilmesine ilişkin düzenlemenin detayları Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider tarafından açıklandı. İşte detaylar...

EKONOMİ 05.12.2023, 12:05
2
Arsası olanlar dikkat! Yeni düzenlemenin detayları belli oldu!
Daha önce Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider tarafından yapılan açıklamada miras kalan toprağın iki yıl ekilmemesi durumunda kiralanacağı duyurulmuştu.
Gizligider, "Anneden, babadan kalan tarla, toprak, bağ var ama mülkiyet, miras hukuku cilveleriyle bunları işleyemiyoruz. Önce o toprağın en yakın yerleşim yerinden başlamak üzere hane hane büyüyerek dijital kiralama yöntemiyle kiralayacağız" ifadelerini kullanmıştı.
Kullanılmayan tarım arazilerini üretime kazandırmak için kiralama yönteminde ayrıntılar netleşti.

Su potansiyeli ve toprak veri tabanı esas alınarak, arazi özellikleri göz önünde bulundurularak, kullanım planları, plan açıklama raporları ve plan hükümlerinin yıl sonuna kadar onay aşamasına getirilmesi bekleniyor.
Ülke genelinde yapılması planlanan arazi kullanım planlaması çalışmaları için Edirne, Tekirdağ, Kırklareli ve Yalova'da 1,9 milyon hektarda toprak sınıflaması ve bu alanlar içinde toplam 932 bin hektarda detaylı toprak sınıflaması için çalışmalara başlandı.
Bakanlık tarafından 2022'de ülke genelinde başlatılan 1/5000 ölçekli arazi kullanım planlaması çalışmalarının 7 yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.

Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'nda yapılan değişiklikle hisselilik, mülkiyet ihtilafı, göç gibi gerekçelerle üst üste iki yıl işlenmeyen tarım arazilerinin ekonomiye kazandırılması amacıyla ve kira bedellerinin maliklere ödenmesi koşuluyla Bakanlık eliyle tarımsal üretim amaçlı kiralanması sağlanacak. 2024 ve 2025 üretim yıllarında işlenmeyen tarım arazilerinin tespit edilmesi ve 2025'in son çeyreğinde ilk kiralamanın yapılması planlanıyor.
Topraksız veya az topraklı çiftçilerin, yeter gelirli tarımsal aile işletmeleri kurabilecek şekilde hazine arazileriyle topraklandırılması çalışmaları kapsamında 2023'e kadar 16 bin 670 çiftçi ailesine 1 milyon 69 bin dekar hazine arazisi dağıtıldı. 2020'den bugüne kadar Türkiye genelinde dağıtılan arazi ve arsa bedeli ile kira gelirleri kapsamında toplam 341,3 milyon lira tahsilat yapıldı.

Su kaynaklarının tarımsal faaliyetlerden kaynaklı kirliliğe karşı korunması yönündeki çalışmalar doğrultusunda tarımsal kaynaklı kirliliğin tespiti ve nitrata hassas bölgelerin belirlenmesi hedefleniyor. Türkiye genelinde 4 bin 852 istasyonda sularda tarımsal kaynaklı nitrat kirliliği izleme çalışmaları gerçekleştiriliyor. Senelik yaklaşık 15 bin numune alınarak farklı parametrelerde toplam 85 bin analiz yapılıyor. Ayrıca gelecek yıldan itibaren uygulanmak üzere Nitrat Eylem Planı hazırlandı.
Nitrat Eylem Planı'nda, arazi, gübreleme, hayvansal gübre ve sulama yönetimleri konularında toprak ve su kaynaklarının korunmasına yönelik tedbirler yer alıyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 29 Şubat 2024
İmsak 05:45
Güneş 07:04
Öğle 12:56
İkindi 16:07
Akşam 18:39
Yatsı 19:53
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı