Bilim insanları şaştı kaldı: Tilki-köpek melezi ile ilk kez karşılaşıldı

2021 yılında Brezilya'da keşfedilen tilki-köpek melezi, bilim dünyasını şaşırttı.

GÜNDEM 14.09.2023, 15:55
9
Bilim insanları şaştı kaldı: Tilki-köpek melezi ile ilk kez karşılaşıldı
Hayvan, bir arabanın çarpması sonucu yaralanmış ve ardından veterinere götürülmüştü. Veteriner hekimler, hayvanın türünü bir süre belirleyememişti. Köpek mi yoksa tilki mi olduğu anlaşılmayan hayvanın, yerel üniversitelerden bilim insanlarının kapsamlı genetik testleri sonucunda annesinin bir tilki ve babasının ise evcil bir köpek olduğu anlaşıldı.

Tilki-köpek, insanlara karşı çok dikkatli olmasına rağmen bir yandan da kendini sevdirdiği gözlemlendi. Canlı kemirgenleri yemeyi tercih ederken köpek gibi havlayıp bir tilki gibi hareket ederek genlerini aldığı iki türün de özelliklerini taşıdığını gösterdi.
Tilki-köpekle çalışan koruma uzmanı Flávia Ferrari, hayvanın utangaç ve temkinli bir kişiliğe sahip olduğunu söyledi. Ferrari, "O muhteşem bir hayvandı, gerçek bir melezdi. Bir köpek kadar uysal değildi ama aynı zamanda ele alındığında vahşi bir köpekten beklenen saldırganlıktan da yoksundu. Tedavi için hastaneye kaldırıldığı süre içerisinde kendini daha güvende hissetmeye başladığını düşünüyorum" dedi.
Bilinen ilk tilki-köpek melezi olan hayvan ne yazık ki bu yılın başlarında bilinmeyen nedenlerden dolayı öldü.
Evcil köpekler daha önce çakal ve kurt gibi yabani türlerle de çiftleşmişti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:53
Güneş 07:13
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:32
Yatsı 19:46
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı