Bir bebeğin haftalık bez ve mama masrafı 350 lira oldu

Bebek maması, bez fiyatı geçtiğimiz yıla göre en az 2 ile 5 kattan fazla arttı. Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer bez ve mama fiyatlarını bir yıl öncesi ve bugünkü fiyatlarıyla kıyasladı.

EKONOMİ 20.01.2022, 11:15
8
Bir bebeğin haftalık bez ve mama masrafı 350 lira oldu
Bebek maması, bez fiyatı 2021 yılına göre en az 2 ile 5 kattan fazla arttı. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaptığı açıklamada, “Sadece haftalık mama ve bez masrafı 350 lira olmuş, asgari ücretli ya da dar gelirli bir aile bu masrafın altından nasıl kalkacak.” dedi.
Ömer Fethi Gürer, ziyaret ettiği bir eczanede bebeklerin kullandığı bez ve mama fiyatlarını, bir yıl öncesi ve bugünkü fiyatlarıyla kıyasladı. Gürer'e bebek ürünlerinin eski ve yeni fiyatlarıyla ilgili bilgi veren Eczacı Turgay Yıldız, bebek ürünlerinin bazılarının fiyatının geçen yıla göre iki katına, bazılarının ise 3 katına çıktığını belirtti.

Eczacı Turgay Yıldız, geçen yıl 6 lira olan çocuk emziğinin 22 liraya, 20 lira olan biberonun 60 liraya, 110 lira olan mamanın 220 liraya, 4 lira olan ıslak mendilin 12 liraya, 8 lira olan pudranın 24 liraya ve 100 lira olan çocuk bezinin ise 250 liraya çıktığını belirtti.
Yeni doğan bir çocuğun haftalık mama ve bez masrafının 300-350 lira arasında değişen fiyatlara yükseldiğini ifade eden Eczacı Turgay Yıldız, “Fiyatlar çok arttı, bazı annelerin bez ve mama almadan çıktığına şahit oluyoruz. Duyarlı aileler, bazen durumu iyi olmayan annelerin bebeklerinin ihtiyaçlarını karşılıyor.” dedi.

Geçen yıl 110 lira olan mamanın bu yıl 220 liraya çıktını anlatan Eczacı Yıldız, mamaların tamamına yakınının ithal olduğuna dikkat çekerek, “Döviz fiyatları arttıkça mama fiyatları da yükseldi, döviz düşünce mama fiyatları düşmediği gibi aksine arttı.” diye konuştu.

Ömer Fethi Gürer ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın evlenen çiftlere en az 3 çocuk yapmaları tavsiyesinde bulunduğunu anımsatarak, “Bir yılda bebeklerin ihtiyacı olan bez ve mama fiyatları 2-3 katına çıktı. Bu şartlarda nasıl 3 çocuğa bakılacak. Sadece haftalık mama ve bez masrafı 350 lira olmuş, asgari ücretli ya da dar gelirli bir aile bu masrafın altından nasıl kalkacak? Çocuk yapın diyen o çocukların sağlıklı beslemesi içinde gerekli koşulları yaratmalıdır. En az bir yıl dar gelirli aile çocukları için gider desteği verilmelidir.” dedi.

Doğum yapan bir annenin kendisi haricinde, yalnızca çocuğu için yapacağı harcama giderlerinin bir yılda yüzde 100'den fazla arttığına değinen Gürer, “Bazı anneler artık çocuklarına bez almaktan vazgeçip, 50 yıl önce olduğu gibi bebeklerin altına muşamba ve bez bağladıklarını söylüyorlar. Bu durum ülkemizdeki yoksulluğun, yüksek enflasyonun hangi boyutlarda olduğunu de gözler önüne seriyor.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 02 Mart 2024
İmsak 05:42
Güneş 07:01
Öğle 12:56
İkindi 16:08
Akşam 18:41
Yatsı 19:55
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı