Borsa İstanbul’da gong çaldı

Borsa İstanbul’un 150. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen gong töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti.

EKONOMİ 24.12.2023, 04:35
Borsa İstanbul’da gong çaldı
Borsa İstanbul’un 150. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen gong töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, eski Başbakan Tansu Çiller, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı İbrahim Ömer Gönül, İMKB Kurucu Başkanı Muharrem Karslı ve Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Erişah Arıcan ile Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun’un katılımıyla gerçekleşti. 150. yıl gongu, Borsa İstanbul Yerleşkesi’yle eş zamanlı olarak, Kütahya ilinin Çavdarhisar ilçesinde bulunan dünyanın ilk borsası olan 1750 yıllık Aizanoi Antik Kenti’nde, Kütahya Valisi ve Çavdarhisar Kaymakamı katılımıyla çalındı.
Borsa İstanbul ayrıca, BIST100’ün yanında, Borsa’nın 500 şirketinin yer alacağı BIST500 Endeksi’ni hesaplamaya başladığını duyurdu.

Gong töreninde açılış konuşmasını yapan Borsa İstanbul AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Erişah Arıcan, önemli açıklamalarda bulundu. Osmanlı İmparatorluğunda temelleri atılan Galata Borsası’nın 1873 yılında Dersaadet Tahvilat Borsası unvanını aldığını ve hükümet komiseri olarak da Varna mutasarrıfı “Abidin Paşa”nın atandığını kaydeden Arıcan, “Yenilikçi adımlarla, piyasalarımızın gelişimi ve sürekliliğini sağlayarak finansal teknolojik altyapısını güçlendirmek için büyük bir adım olarak BISTECH 3.0 adını verdiğimiz projeyi 7 Ağustos 2023’de hayata geçirdik” dedi.

Arıcan, Borsa İstanbul olarak gençlerin, yatırımcıların bilgi ve deneyimlerini de beslemek istediklerini söyledi. Arıcan, konuya ilişkin olarak, “Bunun için de hem gerçek zamanlı hem de tarihsel katma değerli veriler sağlayacak bir BISTECH Data Platformu oluşturuyoruz.
Finansal teknolojide insan kaynağı yetiştirme konusunda da önemli bir adım olarak BISTECH Borsa İstanbul Teknoloji Akademisi’ni kuruyoruz. Üniversite öğrencilerine yönelik teorik ve uygulamalı eğitimleri barındıran bu projemizle gençlerimizi finansal teknoloji alanında da yetiştirmeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Arıcan, konuşmasının devamında, “İleride halka arzı düşünen ancak büyümesi için ihtiyaç duyduğu finansmana daha erken aşamada ulaşması gereken şirketlerimiz için de, girişimcilik ekosistemini destekleyen Girişim Sermayesi Pazarı’nı da hayata geçirmekten memnuniyet duyuyoruz.
150. yıl dönümümüzde bir yeniliği daha paylaşmak istiyorum. Gösterge endeksimiz BIST100’ün yanında, borsamızın 500 şirketinin yer alacağı BIST500 Endeksi’ni bugün başlatıyoruz. Türkiye Yüzyılı’nda, 100 yıllık emanete 150 yıllık tecrübeyle sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı