Cuma namazı iznine iptale Danıştay geçit vermedi…

8 yıl önceki düzenlemenin iptali için danıştaya başvuran azgın azınlığa geçit verilmedi…

GÜNDEM 01.02.2024, 04:35
1
Cuma namazı iznine iptale Danıştay geçit vermedi…
Memur-Sen’in 3. Dönem Toplu Sözleşme’de hüküm altına aldığı “Cuma namazı izni” ile kamu görevlilerinin ibadet hakkını özgürce kullanabilmelerinin yolu açılmıştı. Ancak Eğitim-İş, Danıştaya iznin iptali için açtığı davayı kaybetti. Danıştayın en üst mercii Cuma namazı izninin ‘din ve vicdan hürriyeti’ kapsamında olduğuna karar verdi.
Memurların Cuma namazı izni ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Daha önce genelge ile uygulamaya konulan Cuma namazı izni ile ilgili hazımsızlık sürüyor. Eğitim-İş, konuyu Danıştaya taşıdı, yüksek mahkeme ise azgın azınlığa adeta ders veren bir karar aldı. Dava Daireleri Kurulu, Cuma namazı izninin ‘din ve vicdan hürriyeti’ bağlamında olduğuna hükmetti.

Memur-Sen’in 3. Dönem Toplu Sözleşme’de hüküm altına aldığı “Cuma namazı izni” ile kamu görevlilerinin ibadet hakkını özgürce kullanabilmelerinin yolu açılmış; 8 Ocak 2016 tarihli ve 29587 sayılı Resmî Gazete'de 2016/1 sayılı Başbakanlık Genelgesi’nin yayımlanmasıyla kamu görevlileri “Cuma namazı izni” hakkına kavuşmuştu.

Memur-Sen olarak, toplu sözleşmede, mevcut kanunun kapsamını genişleterek, kamu görevlileri için kılık ve kıyafet serbestisinden hac farizası iznine kadar birçok kazanım elde etmiş; darbe dönemlerinin, vesayet süreçlerinin eseri kanun ve kararlarla uygulamaya konulan yasakların kaldırılmasının mücadelesini vermişti.

Memur-Sen tarafından yapılan açıklamada, “Milletimizin değerlerine ve inancına düşmanca yaklaşımın bir örneği olarak Birleşik Kamu-İş’e bağlı Eğitim-İş’in vesayet dönemlerini anımsatan, “laikliğe, eşitlik ilkesine, inanç özgürlüğüne aykırı olduğu ve kamu görevlilerinden Cuma namazı izni hakkını kullanmayanlar açısından zarar doğurucu olduğu” ifadelerine yer verilerek mesnetsiz ve zorlama bir iddiayla açtığı davada malum sendikayı hayal kırıklığına uğratan bir karar çıktı” denildi.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun almış olduğu kararda; ‘Devletin, temel hak ve hürriyetler kapsamında yer alan din ve vicdan hürriyeti çerçevesinde, kişilerin inandıkları gibi yaşayabileceği uygun bir ortamı ve bunun için gerekli imkânları sağlamak şeklindeki pozitif yükümlülüğü kapsamında tesis edilen ve belirtilen niteliği bakımından davacı sendikanın ve üyelerinin hak veya menfaatlerini olumsuz olarak etkileyebilecek bir yönünün’ olmadığının altı çizildi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 26 Şubat 2024
İmsak 05:48
Güneş 07:08
Öğle 12:57
İkindi 16:05
Akşam 18:36
Yatsı 19:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı