Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonda en zor dönem geride kaldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enflasyonda en zor dönemin artık geride kaldığını belirterek "Ekonomi programımızın ilk yılı geçiş yılıydı ve bu dönemi başarıyla tamamladık. Şimdi programın sonuçlarını daha net göreceğimiz yeni bir döneme; dezenflasyon sürecine giriyoruz." dedi.

GÜNDEM 08.06.2024, 16:50
2
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonda en zor dönem geride kaldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Türkiye İhracatçılar Meclisi Olağan Genel Kurulu"na katıldı.
Burada yaptığı konuşmada ekonomiye ilişkin önemli mesajlar veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Enflasyonu düşürmek için para, maliye ve gelirler politikalarını uyum içinde yürütüyoruz. Geçmişte enflasyonu nasıl tek haneye indirdiysek inşallah aynı başarıyı tekrar yakalayacağız. Önceliğimiz ülkeyi hayat pahalılığı sorunundan temelli kurtarmaktır." ifadesini kullandı.
Erdoğan, ihracatçılar için döviz bozdurma zorunluluğunun da yüzde 40'tan yüzde 30'a indirildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:
"İhracatçılarımızı ticaret diplomasisinin akıncıları, Türk ekonomisinin yurt dışındaki sancaktarları olarak görüyoruz. İhracatı ülke sathına yaydık, ihracat yapmayan ilimiz kalmadı. 2002'de bir haftada yaptığımız ihracatı artık bir günde gerçekleştiriyoruz.

Türkiye'nin dış ticarette yazdığı başarı hikayesini yalnızca biz değil rakamlar da çok net biçimde söylüyor. Rusya-Ukrayna savaşı ve 6 Şıbat depremlerine rağmen 2023 senesinde ihracatta güzel bir yıl geçirdik. 2023 yılında 255,4 miylar doları mal ihracatı 101,7 milyar doları hizmetler ihracatı olmak üzere toplam 355 milyar dolar ihracat ile kapattık. Geçen sene cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırdık. Mayıs ayı itibarıyla yıllıklandırılmış ihracatımız 260,1 milyar dolar ve bir önceki yıla göre yüzde 2,3 artışla yine rekor kırdı.

24,1 milyar dolarlık mayıs ayı ihracatımız, tarihin en yüksek mayıs ayı ihracat değeri olarak kayıtlara geçti. İthalatımızdaki düşüş eğilimi mayıs ayında da devam etti. İthalatımız mayıs ayında yıllık bazda yüzde 10,3 oranında geriledi. 2023 yılında 48 ilimizde ilk 1000 ihracatçı firma arasına girebilecek ölçüde ihracat yapan firmamız bulunuyor. Dış ticaret açığımız yıllık yüzde 47,8 düştü. Yüksek teknolojili yatırımları bundan sonra daha güçlü destekleyeceğiz. 10 yıla kadar vade imkanı tanınacaktır.

İhracatçılarımız için döviz bozdurma zorunluluğunu yüzde 40'tan yüzde 30'a indirdik. Bu düzenleme pazartesiden itibaren geçerli olacak.

Şehirlerine hizmet etmesi gerekenler sadece hısım akrabaya çalışıyor. Tutamayacağımız sözler vermedik. Önceliğimiz ülkeyi hayat pahalılığı sorunundan temelli kurtarmaktır. Enflasyonu düşürmek için para, maliye ve gelirler politikalarını uyum içinde yürütüyoruz.

Ekonomide ilk yılın karnesi oldukça iyi geldi. Programımız tıpkı öngördüğümüz doğrultuda meyvelerini veriyor. Ekonomi programımızın ilk yılı geçiş yılıydı ve bu dönemi öngördüğümüz şekilde başarıyla tamamladık. Enflasyonda en zor dönemin artık geride kaldığına inanıyoruz. Şimdi programın sonuçlarını daha net göreceğimiz yeni bir döneme; dezenflasyon sürecine giriyoruz. Geçmişte enflasyonu nasıl tek haneye indirdiysek inşallah aynı başarıyı tekrar yakalayacağız. Türkiye ekonomisi bu sürecin sonunda çok farklı bir lige yükselecektir. Belirsizliklerden kurtulduğumuzda bu yeni dönemin başaktörü Türkiye olacaktır. Merkez Bankamızın döviz rezervleri 143,6 milyar dolara yükseldi. Türkiye'nin şaha kalkmasını istemeyenlere prim vermeyelim, biz işimize bakalım."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 03:28
Güneş 05:13
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı