Deprem uzmanı açıkladı! Doğu Anadolu fayı gerildi..

Doğu Anadolu fayı ile ilgili deprem uzmanlarından yeni bir uyarı geldi. Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Anadolu gerildi, durdu. Beklemede" ifadelerini kullanarak bölgedeki deprem riskine dikkat çekti.

GÜNDEM 18.01.2024, 08:00
1
Deprem uzmanı açıkladı! Doğu Anadolu fayı gerildi..
Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem felaketinin ardından bölgede endişe uyandıran Doğu Anadolu Fayı için uyarılar devam ediyor.
Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda depremlerin önceden belirli bir süre boyunca küçük sarsıntılarla kendini gösterdiğini ve ardından uzun bir dinginlik döneminin yaşandığını belirtti. Bu durumu "Anadolu gerildi, durdu. Beklemede..." sözleriyle ifade etti.
Ercan söz konusu paylaşımında şu ifadeleri kullandı:
Daha önce benzer bir uyarıda bulunan Prof. Dr. Naci Görür de Doğu Anadolu fay hattının her an 7 ve üzeri bir deprem üretebileceğini belirtmişti.
Görür, bölgedeki fay hatlarının durumuna dikkat çekerek, özellikle Tunceli'nin çevresindeki fay hatlarının risk oluşturduğunu ifade etmişti. Görür açıklamasında  “Tunceli’nin 4 tarafı faylarla çevrili; Ovacık, Malatya, Doğu Anadolu, Nazımiye Fayı var. Nazımiye, Pülümür, Tunceli bu fayların arasında... Kuzey Anadolu Fayı’nın Erzincan ile Bingöl-Karlıova arasında en son deprem 1784'te… Yedisu Fayı, her 250 senede bir deprem üretir. Fayın tekerrür periyodu dolmuş, hem de 6 Şubat depremleri bu fayların uç kesimlerine stres transfer etmiş olabilir. Stres transferi nedeniyle bu faylarda oluşabilecek depremi öne çekmiş olabilir. Onun için endişe ediyoruz” ifadelerini kullanmıştı
"Depremden önce depremcikler kudurur, sonra derin bir dinginlik başlar. Sonra da deprem vurur. Dinginlik ne kadar uzun sürerse deprem o kadar büyük olur. Anadolu gerildi, durdu. Beklemede...."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:53
Güneş 07:13
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:32
Yatsı 19:46
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı