Dünya Bankası duyurdu! ''Kanal İstanbul Projesi'ni finanse etmeyeceğiz''

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, Türkiye sağlanacak 35 milyarlık destek paketinin ayrıntıları açıkladı. Destek projelerinde Kanal İstanbul yer almayacak

EKONOMİ 11.05.2024, 10:20
1
Dünya Bankası duyurdu! ''Kanal İstanbul Projesi'ni finanse etmeyeceğiz''
Türkiye'de son dönemde yaşanan ekonomik krizin etkilerini azaltmak için yeni ekonomik adımlar atıldı. Bu adımlar kapsamında  Dünya Bankası'ndan 35 milyarlık finansman alındı. Dünya Bankası (DB), Türkiye'ye beş yıl içinde toplam 35 milyar dolar ödeme yapması bekleniyor. 
Banka tarafından onaylanan Ülke İşbirliği Çerçevesi (CPF) ile Türkiye'deki mevcut 17 milyar dolarlık portföye ek olarak 18 milyar dolarlık finansman desteği verecek. Böylece, Türkiye'yi Dünya Bankası'nın üçüncü büyük ülke programı haline getirdi.


Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, BBC Türkçe'ye verdiği röportajda, 6 Şubat 2023 depremlerinden etkilenen bölgelerin ekonomik toparlanmasının desteklenmesi ve iklim değişikliği projelerinin bu finansmanın temel hedefleri arasında olduğunu belirtti. Lopez, Kanal İstanbul'un ise finanse edilen projeler arasında yer almadığını açıkça ifade etti.
Lopez, Ülke İşbirliği Çerçevesi kapsamında, 6 Şubat depremlerinden etkilenen bölgelerdeki altyapının, sosyal hizmetlerin ve ekonomik toparlanmanın öncelikli alanlar olduğunu söyledi. İkinci hedefin, hükümetin 12 yıllık 60 GW yenilenebilir enerji projesiyle enerji güvenliğini artırmak olduğunu belirten Lopez, üçüncü olarak iklim değişikliğiyle mücadeleyi işaret etti
Lopez, ihracatçıları destekleyen Eximbank'a 660 milyon dolar garanti verdiklerini ve karbon emisyonlarını azaltmayı hedefleyen şirketlere de 400 milyon dolar finansman sağlandığını belirtti.
Lopez, ''Türkiye ekonomisinde Hazine Bakanı Mehmet Şimşek ile özdeşleşen mevcut ekonomi politikalarını desteklediğini ifade etti. Türkiye'ye yönelik yabancı yatırımda pozitif bir eğilim olduğuna dikkat çeken Lopez, hükümetin doğru politikalarla ekonomik dengesizlikleri aşacağını umduğunu'' söyledi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Mayıs 2024
İmsak 03:41
Güneş 05:19
Öğle 12:40
İkindi 16:30
Akşam 19:52
Yatsı 21:23
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı