Ecdat yadigârı selatin camide anlamlı mahya: "Dünyada bir yolcu gibi ol"

Osmanlı'dan kalma gelenek Ramazan-ı Şerif ayında camilere asılan mahyalar bu ramazan da camileri süslemeye devam etti. Ecdat yadigârı Bursa'daki tarihi Ulu Cami'nin minareleri arasına bu yıl "Dünyada bir yolcu gibi ol" yazılı mahya asıldı.

GÜNDEM 10.03.2024, 23:45
Ecdat yadigârı selatin camide anlamlı mahya:
400 yıllık Osmanlı geleneği ramazanda camileri mahya ile süslemek aynı zamanda bu işi yapanlar için bir meslek. Osmanlı'nın son mahyacısı Hacı Ali Ceyhan'ın çırağı mahyacı Kahraman Yıldız'ın başında olduğu ekip bu yıl da Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi ve selatin camileri için mahyalar hazırladı.Bir dönem Osmanlı'ya başkentinlik yapmış Bursa'da, selatin camileri arasında bulunan tarihi Ulu Camii'ye, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü koordinesinde, Kahraman Yıldız'ın başında olduğu ekibin hazırladığı "Dünyada bir yolcu gibi ol" yazılı mahya asıldı. Caminin iki minare arasındaki 70 metrelik mesafeye asılan mahya, akşam ezanıyla yakıldı.
Kahraman Yıldız, Anadolu Ajansına yaptığı aciklamada, 18 yaşında başladığı mesleğini 50 yıldan fazladır sürdürdüğünü belirterek, İstanbul, Edirne ve Bursa'daki selatin camilerine mahya asma işini tamamladıklarını söyledi.

Yıldız, "Bu senenin temasına istinaden Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve müftülük tarafından 'Dünyada bir yolcu gibi ol' mahyası belirlendi. Bursa'mıza her sene mahya asıyoruz, bu sene de astık. Edirne Selimiye, Süleymaniye camilerine yakışıyor mahya, aslında tüm selatin camilerimize yakışıyor. 400 sene önce yağ kandilleriyle yakılırmış bu ışıklar. Bizimki de el sanatı, yağ kandilinin elektrikli sisteme döndürülmüş. Birer birer duyların yerlerini belirleyerek yazılar oluşturuyoruz. Matematiği, geometrisi var, simetrisi var bu işin, çok ince işçilik istiyor" dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Nisan 2024
İmsak 04:19
Güneş 05:47
Öğle 12:42
İkindi 16:25
Akşam 19:27
Yatsı 20:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı