Fahiş fiyat ve stokçuluğa dair kanun teklifinin ilk 3 maddesi TBMM'de kabul edildi

TBMM Genel Kurulu'nda, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk cezalarının artırılmasını da içeren Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin ilk 3 maddesi kabul edildi.

GÜNDEM 16.05.2024, 08:05
Fahiş fiyat ve stokçuluğa dair kanun teklifinin ilk 3 maddesi TBMM'de kabul edildi
TBMM Genel Kurulu'nda, fahiş fiyat artışı ve stokçulukla mücadeleyi amaçlayan Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin ilk 3 maddesi kabul edildi.
Teklifin görüşmeleri geçtiğimiz gün başlamış ve ertesi gün devam etmişti. Genel Kurul'da 24 maddeden oluşan kanun teklifinin tümü üzerine görüşmeler tamamlandıktan sonra, birinci bölüm üzerindeki görüşmelere geçilmişti.
İlk 3 madde oylanarak kabul edilirken, 4. maddenin görüşmeleri sırasında toplantı yeter sayısı sağlanamadığından dolayı bir sonraki oturuma kaldı.

Saadet Partisi Antalya Milletvekili Serap Yazıcı Özbudun geçtiğimiz gün yapılan görüşmelerde kanun teklifinin Adalet Komisyonu'na sevk edildiğine dair beyanın yanlış olduğunu belirterek, "Ben Adalet Komisyonu üyesiyim ve komisyonumuza böyle bir teklif metni getirilmedi. Bunu daha önce de yaptılar, her defasında bu uyarıyı yaptığımız halde kamuoyunu ve parlementoyu yanıltma adetinden vazgeçemiyorlar" ifadelerini kullanmıştı.

Özbudun söz konusu kanun teklifinin "TBMM'nin yasama yetkisini gasbettiğini" ifade ederek "Bir hukuk normu öyle yazılmalı ki ortalama yurttaş okuduğunda onu anlayabilmeli. Bu torba kanun hastalığı, bırakın ortalama yurttaşı, mesleği hukuk olan kişişlerin dahi anlaması imkansız bir hukuk düzeni yaratıyor. Hukuk düzeninin alt üst olması... Mahkemeler bir uyuşmazlığa uygulayacağı yürürlükteki normu bulmakta güçlük çekiyorlar" diye konuşmuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Mayıs 2024
İmsak 03:41
Güneş 05:19
Öğle 12:40
İkindi 16:30
Akşam 19:52
Yatsı 21:23
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı