Fezlekeler meclis gündeminde

Meclis'te seçilemeyen milletvekillerinin fezlekeleri de gündemde. Başta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere artık vekil olmadığı için dokunulmazlığı kaldırılacak milletvekili bulunuyor.

SİYASET 02.06.2023, 04:35
1
Fezlekeler meclis gündeminde
Meclis'te seçilemeyen milletvekillerinin fezlekeleri de gündemde. Başta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere artık vekil olmadığı için dokunulmazlığı kaldırılacak pek çok milletvekili bulunuyor. Söz konusu vekillerin fezlekeleri savcılıklara iade edilecek. Peki, süreç daha sonra nasıl işleyecek?
Meclis'te yemin töreniyle birlikte dokunulmazlıkların kaldırılması için de düğmeye basılacak. Haklarında fezleke bulunan ve bu dönem milletvekili seçilemeyenlerin dokunulmazlığı düşecek. Bu isimlerin başında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geliyor. Kılıçdaroğlu hakkında 28 fezleke bulunuyor. Bunlardan 13'ü Cumhurbaşkanı’na hakaret. İftira, tehdit, halkı kin ve düşmanlığa tahrik, adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs, kamu görevlilerine hakaret iddiaları da diğer fezlekelerin içeriği.
Meclis Anayasa ve Adalet Karma Komisyonunda rekor sayıda fezleke bekliyor. Bunların çoğu HDP'liler hakkında. 1800'den fazla fezlekenin 1400'ü HDP'li milletvekillerine ait. CHP'liler hakkında da yaklaşık 300 dosya bulunuyor. Vekil seçilemeyenlerin dosyası mahkemeye gönderilecek. Meclis'in açılmasının ardından karma komisyonda milletvekili seçilmeyenlerin dosyaları ayrılacak ve savcılıklara iade edilecek. Savcılık, o fezlekelerde “suç unsuru” görürse iddianameye dönüştürerek mahkemeye gönderebilecek. Mahkemelerde süren davalar ise kaldığı yerden devam edecek.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Temmuz 2024
İmsak 03:52
Güneş 05:30
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 20:01
Yatsı 21:32
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı