"HATAY'DA BÜYÜK BİR SALGIN VAR" İDDİALARINA YANIT

Hatay genelinde yaşam alanlarının tamamına su verilmektedir. Şebekeye verilen sularda şok klorlama işlemleri düzenli olarak yapılmaktadır.

GÜNDEM 18.03.2023, 19:05 18.03.2023, 19:12
30
"HATAY'DA BÜYÜK BİR SALGIN VAR" İDDİALARINA YANIT

Hatay genelinde yaşam alanlarının tamamına su verilmektedir. Şebekeye verilen sularda şok klorlama işlemleri düzenli olarak yapılmaktadır. Ayrıca enkaz alanlarının yoğun olduğu yerlerde de suya erişimin kolaylıkla sağlanması için 448 adet çeşmenin yapımı tamamlanmış, bugüne kadar 616 Tır (yaklaşık 15 milyon litre) su dağıtımı da yapılmış olup su dağıtımlarına devam edilmektedir. İhtiyaç doğrultusunda gerekli planlamalar da yapılmış, su temini noktasında bir sıkıntı bulunmamaktadır.

Hatay genelindeki çadırkent ve konteyner kentlerde 3.159 WC, 1.434 Duş Konteyneri kurulmuş olup bu alanlarda hem WC hem de duş temizliği 163 personelle düzenli olarak yapılmaktadır. Bunun yanı sıra geçici barınma alanlarında vidanjör, arasöz, tanker ve benzeri araçlarla temizlik çalışmalarına destek sağlanmaktadır.

Ayrıca çadırkent ve konteyner alanlarında geçici ikamet eden afetzedelerimizin çamaşırlarının yıkanması için 1241 çamaşır makinesi ve 840 kurutma makinesinin kurulumu gerçekleştirilmiştir. İlave olarak STK’lar ve gönüllüler tarafından kurulan çamaşır ve kurutma makineleri de bulunmaktadır.

Hatay genelinde ayrıca 80 araç ve 237 personel ile ilaçlama ve dezenfeksiyon çalışmaları yapılmaktadır.

İlimizde gıda güvenliği ve hijyenin sağlanması amacıyla icap eden tüm çalışmalar titizlikle yerine getirilmektedir.

Bu çerçevede;

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda, uzman ekiplerce; şahit numuneler düzenli olarak alınmakta ve bu numuneler frigolu araçlarda 3 gün boyunca muhafaza edilmektedir.

Hatay il düzeyinde vaka sayıları geçen yıl sayıları ile benzer düzeydedir. Bir salgın söz konusu değildir.

Bu bilgiler ışığında;

Bazı basın yayın organlarında yer alan; “bölgede büyük bir salgın olduğuna” dair iddialar gerçek dışı ve yalandır. Bu tür yalan haberler, deprem bölgesinde hayatın normale dönmesi ve afetzedelerimizin ihtiyaçlarının ivedi bir şekilde karşılanması için tüm kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerin iyi niyetli ve özverili çalışmalarına gölge düşürmeyi amaçlayan provokatif bir nitelik taşımaktadır.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 01 Nisan 2023
İmsak 04:57
Güneş 06:18
Öğle 12:48
İkindi 16:20
Akşam 19:07
Yatsı 20:23
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı