İkinci el araç piyasasında durgunluk! Satışlar durunca yöntem değişti

İkinci el araç piyasasında yaşanan durgunluk nedeniyle ilan sitelerindeki ilanların dolması ve ilan sitelerinin ücretleri nedeniyle eski yönteme geçiş yapıldı.

GÜNDEM 10.05.2024, 08:15
1
İkinci el araç piyasasında durgunluk! Satışlar durunca yöntem değişti
Araç piyasasındaki karışıklıklar ve satışların düşmesi nedeniyle araç sahipleri  ilan sitelerindeki ilanların dolması ve ilan sitelerinin ücretleri nedeniyle artık eskiden kullanılan yöntemi uygulamaya başladı. Aracını satmak isteyen vatandaşlar, eski yöntem cam ilanları ile alıcı bulmaya çalışıyor.

Maliyetlerin artması ve araç piyasasındaki durgunluk nedeniyle araç sahipleri eski yönteme geri dönerek, araç özelliklerini kağıda yazıp araç camına yapıştırarak satışlarını gerçekleştiriyorlar.  İlan sitelerinde bir aylık ücretsiz ilanların etkileşiminin düşük olması ve bir aydan sonraki dönemde artan ilan maliyetleri eski yöntemlerden biri olan 'cam ilanları'nın tekrar popülerlik kazanmasına neden oldu.

Araç satışları için kullanılan uygulamalarda algoritma tarafından ilanları daha görünür hale getiren sistemler de ücretli olarak sunuluyor. 

Orhan Akkaya, “Araç satış sitelerinde araçlar sınırlı süre ile ücretsiz bir şekilde ilanda kalıyor. İkinci kez attığın zaman ise ücret ödüyorsun. O yüzden bende eski sisteme dönerek aracımın camına ilan yapıştırdım. Ayrıca sitelerde ilanı öne çıkartmak içinde ayrı bir ücret ödüyorsun. Araç camına ilan yapıştırarak daha fazla kişiye ulaşmış oluyorum. Normal sitelere göre aranma imkanı da fazla oluyor. Sitelerde görüntüleme ve aranma sayısı sınırlı oluyor. Trafikte giderken bile araç camındaki ilanı daha fazla kişi görüyor. Ben bu tarz ilanları yollarda da çok fazla görmeye başladım. Bunun nedeni de sitelerde olan fiyatlardan kaynaklı olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
“Araç satış sitelerindeki ücret nedeniyle aracımın camına ilan yapıştırdım”Yaklaşık 1,5 aydır aracını satmaya çalıştığını belirten Zafer Kıran, “İlk aracımı siteye koymuştum. Bir ay sonunda ikinci ay için site ücret talep etti. Bende bu yüzden eski sisteme dönerek aracımın camına ilan yapıştırdım. Bu şekilde arayan soran daha çok olmaya başladı. Ben yollarda da çok fazla görmeye başladım. İnsanlar bu şekilde aracı canlı görmüş oluyor ve ona göre numaradan arayabiliyorlar” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 30 Mayıs 2024
İmsak 03:33
Güneş 05:14
Öğle 12:41
İkindi 16:32
Akşam 19:58
Yatsı 21:33
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı