İthal hayvanların kayıt ve küpeleme işlemlerinde yeni düzenleme! Resmi Gazete'de yayınlandı

Türkiye'de canlı hayvan açığının kapatılması için İthal edilen koyun ve keçi ile sığır cinsi hayvanların kayıt ve küpeleme işlemlerinde yeni düzenlemeye gidildi.

GÜNDEM 16.05.2024, 11:55
1
İthal hayvanların kayıt ve küpeleme işlemlerinde yeni düzenleme! Resmi Gazete'de yayınlandı
Türkiye'nin canlı hayvan açığının kapatılması için yapılan yeni düzenlemeler kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Koyun ve Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayınlandı. 
Yapılan yönetmelik değişikliği ile birlikte, ithal edilen hayvanların sisteme kaydedilme süreleri ile kulak küpelerinde bulunması gereken özelliklerde değişiklik yapıldı.

Bakanlık tarafından yapılan yönetmelik değişikliğine göre, hayvanların ithalat ve karantina süreçlerinin tamamlanması beklenmeden kayıt altına alınarak aşı ve olası hastalık kayıtlarının yapılması ve izlenmesi amaçlandı.
Yeni düzenleme kapsamında elektronik kulak küpesi çalışmaları sığır cinsi ile koyun ve keçi türü hayvanlarda geçilmesi planlanan elektronik kulak küpesi uygulamasına eş zamanlı olarak geçilmesi, kamu kaynaklarının etkin kullanılması ve Türk Standardları Enstitüsü tarafından yenilenen TS 7808 sayılı "Hayvan Künyeleri" standardına uygun kulak küpelerinin kullanılabilmesi amacıyla il müdürlüklerinin stoklarında yer alan fazla sayıdaki kulak küpelerinin farklı illerde uygulanmak suretiyle tüketilmesi sağlanacak.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak 03:37
Güneş 05:17
Öğle 12:41
İkindi 16:31
Akşam 19:55
Yatsı 21:27
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı