Karaciğer yağlanmasına dikkat! Uzmanlardan önemli uyarılar

İEÜ Medical Point Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü Prof. Dr. Ahmet Ömer Özütemiz, karaciğer yağlanması hakkında önemli uyarılarda bulundu. Özütemiz, "Yağlanmayla başlayan bu süreç karaciğer iltihabını ve karaciğer sirozunu beraberinde getirip hastalık karaciğer kanserine kadar gidebiliyor" dedi.

SAĞLIK 10.05.2024, 11:40
Karaciğer yağlanmasına dikkat! Uzmanlardan önemli uyarılar
Son yıllarda hem ülkemizde hem de dünya genelinde karaciğer yağlanması rahatsızlığı artarak devam ediyor hızla yayılıyor.
Bu rahatsızlık, karaciğerde yağ birikmesi ile karakterize edilir ve zamanla ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Karaciğerde biriken yağ zamanla bu organın büyümesine sebep olurken, tedavi edilmemesi durumunda ise sonu siroza, devamında da karaciğer kanserine kadar gidebiliyor. 

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İEÜ Medical Point Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü Prof. Dr. Ahmet Ömer Özütemiz, karaciğer yağlanması hakkında önemli uyarılarda bulundu.
rahatsızlığın dünya genelinde hızla artış gösterdiğinin altını çizen Özütemiz, “Karaciğer yağlanması rahatsızlığı, 21’inci yüzyılın başlangıcındaki en sık rastlanan karaciğer hastalığı olarak göze çarpıyor. Çünkü dünyada obezite, şeker hastalığı artıyor ve artmaya da devam ediyor. Bununla birlikte karaciğerde de yağlanma artıyor. Yağlanmayla başlayan bu süreç karaciğer iltihabını ve karaciğer sirozunu beraberinde getirip hastalık karaciğer kanserine kadar gidebiliyor” ifadelerini kullandı.

Siroz hastalığına ilişkin önemli bilgiler veren Prof. Dr. Ahmet Ömer Özütemiz, konuşmasının devaında şunları söyledi:

Karaciğer hastalıklarında doktor kontrolünün önemli olduğunu söyleyen Özütemiz, “Şeker hastalarının, ailelerinde hastalık öyküsü olanların, kronik hepatit B hastalarının, alkol kullanan kişilerin mutlaka doktor kontrolüne gitmesi gerekiyor. Kontrolün ardından ortaya çıkan tablo neticesinde bu kontrollerin ne kadar sıklıkta olacağına hekiminiz karar verecektir” dedi.
Kaynak: İHA
“Siroz da karaciğerin kronik bir hastalığıdır. Genellikle çok çeşitli nedenler sonucu gelişen ama aynı sonuca ulaşan klinik bir tablodur. Alkol kullanımına, bağışıklık sistemine, ilaçların yan etkilerine, metabolik doğuştan hastalıklara, bakır ve demir birikimine bağlı gelişebilmektedir. Hastalara çok büyük belirtiler vermez. Daha sonra karında su toplama, sarılık ve kanamalar gibi belirtiler vermeye başlar. Eskiden siroz tedavi edilemezdi. Ancak bugünkü teknolojilerle hastanın tamamen iyileşebildiğini görüyoruz. Önemli olan erken teşhis etmek.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Mayıs 2024
İmsak 03:41
Güneş 05:19
Öğle 12:40
İkindi 16:30
Akşam 19:52
Yatsı 21:23
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı