Meral Akşener: Şiddetli depremi çok şiddetli felakete çevirdiniz

İyi Parti lideri Akşener, 6 Şubat depreminin 35. gününde afet bölgesi Kahramanmaraş'ta açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 12.03.2023, 15:40
Meral Akşener: Şiddetli depremi çok şiddetli felakete çevirdiniz
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş'a beraberindeki milletvekilleriyle Ankara Büyükşehir Belediyesince Dulkadiroğlu ilçesinde kurulan Afet Koordinasyon Merkezi'ne geldi. Akşener, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'tan çalışmalara ilişkin bilgi aldı.
Gazetecilere yaptığı açıklamada Gölcük depremi zamanında Doğru Yol partisinde Kocaeli belediyesi ile birlikte çalışma yürüttüklerini anlatan Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı uyarıda bulundu.
''Çok şiddetli depremi şiddetli bir felakete dönüştürdünüz gelin bu saatten sonra bu ayrışmayı ortadan kaldırın'' sözleriyle seslenen Akşener, ''Sayın Erdoğan bırakın artık şuculuk buculuk işlerini, seçime yönelik ayrıştırmadan zararlı çıkacaksınız. 2 aylık süre içinde bu vatandaş acı çekecek. Sadece belediyelerimizin neyi var neyi yok ile bu işin yürütülmesi imkansız. Mansur başkan, Ekrem başkan elbet elinden geleni yapacak ama ekonominin bu kadar berbat olduğu bir süreçte o insanların da bu işi sürdürmesi çok zor. Şu iki ayda bu insanlara acı çektirmeyin.'' dedi.
Akşener'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
"İlk geldiğimde gördüklerimin üzerine bugün gördüklerim samimiyetle bir depremzede olarak söylüyorum göğsümü kabarttı, kendimi çok iyi hissettirdi. Mesela bunu iktidarın yapması gerekiyordu, belediyelerin yapması gereken iş başka. Ama el ele tutuşulduğu zaman artarak gider. Gölcük depreminde o gün yola çıkıldı 40 gün sonra prefabrik ev yapıldı, alt yapısı yapıldı."
"40 gün sonra o mutfağı banyosu tuvaleti olan yerlere insanlar girdi. 1 yıl içerisinde de kalıcı konutlara girildi. Ben Doğru Yol partisindeydim. Kocaeli'den sorumlu devlet bakanı her sabah toplantı yapar diğer partilerin milletvekilleri de katılır ve herkes görev alırdı. Birlikten kuvvet doğar. Sayın Başkanım allah razı olsun ama devletin kurumları devreye girmek zorundadır."
"Tecrübeyi paylaşıp Sayın Erdoğan ve arkadaşlarına buradan çağrıda bulunmak istiyorum. Çok şiddetli depremi şiddetli bir felakete dönüştürdünüz gelin bu saatten sonra bu ayrışmayı ortadan kaldırın. Merkezi hükümetin bütçesiyle belediyelerin imkanlarını yan yana getirerek vatandaşa hizmet edin."
"Sayın Erdoğan bırakın artık şuculuk buculuk işlerini, seçime yönelik ayrıştırmadan zararlı çıkacaksınız. 2 aylık süre içinde bu vatandaş acı çekecek. Sadece belediyelerimizin neyi var neyi yok ile bu işin yürütülmesi imkansız. Mansur başkan, Ekrem başkan elbet elinden geleni yapacak ama ekonominin bu kadar berbat olduğu bir süreçte o insanların da bu işi sürdürmesi çok zor. Şu iki ayda bu insanlara acı çektirmeyin."
"Seçim bir rekabet ortamıdır. 'Ben daha iyi hizmet edeceğim sen daha az hizmet edeceksin, benim projem budur senin projen budur' üzerinden yapılacak rekabettir. Seçmenin velinimet olduğu bir rekabettir. Ama bu kafada gidecekseniz söyleyeyim: Bu kafada gidin askere tez alırsınız tezkere... Allah bu milleti böyle bir iktidar ile bir daha sınamasın.''
''Rozetimle geziyorum çünkü 14 Mayıs'ta seçim var. Deprem hazırlık yapılamaması, koordinasyon eksikliği, ciddiyetsizliğin ve liyakatsizliğinin somut örneği olarak asrın felaketine dönüşmüştür. Belediyelerin yapması gereken işleri hükümet yapmalı.
Devletin kurumlarının imkanını iktidar yönetir. Oradaki görev böyle durumlarda düşmanlaştırmamak, ayrıştırmamak üzerinedir. Sayın Mansur Yavaş başta olmak üzere bütün büyükşehir belediye başkanlarını ister Cumhur'un ister Millet İttifakı'nın olsun bir araya toplar ve birbirinizle dayanışma içinde merkezi bütçenin imkanlarını şöyle kullanacağız sizin imkanlarınızı böyle kullanacağız deselerdi çok hızlı bir organize olma hali olurdu yani afet felakete dönüşmeyebilirdi."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 20 Mart 2023
İmsak 05:16
Güneş 06:36
Öğle 12:51
İkindi 16:16
Akşam 18:57
Yatsı 20:11
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı