NACİ GÖRÜR’DEN HATAY İÇİN KRİTİK UYARI!

Prof. Dr. Naci Görür, 6 Şubat depreminde büyük yıkım alan İskenderun'dan geçen fay hattındaki eğilme ve bükülmeler sonrasında İskenderun'un çökmeye başladığını duyurdu..

GÜNDEM 20.04.2024, 09:05 20.04.2024, 10:35
111
NACİ GÖRÜR’DEN HATAY İÇİN KRİTİK UYARI!

Hatay’ın İskenderun ilçesinde İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen ‘İskenderun’un Depremselliği ve Deprem Dirençli İskenderun söyleşisinde konuşma yapan Prof. Dr. Naci Görür, yaşanan deprem sonrası bölgede ilk olarak sağlam kalabilecek yerleşim yerleri kurulması gerektiğini açıkladı.
Prof. Dr. Naci Görür, bölgede yaşanacak depremlerin durdurulmasının mümkün olmadığını ancak sağlam yerleşim yerleri kurulabileceğine vurgu yaptı.
Prof. Dr. Görür, “Bizim ülkemizde bu faylar 13,6 milyon seneden beri deprem oluşturmaya devam ediyor. Biz depremleri durduramayız, bu mümkün değil çünkü bu mümkün değil. Her depremde de 10 bin ve 50 bin insanı, dün olduğu gibi toprağa veremeyiz. O halde yapılacak bir şey bilgi, aydın ve çağdaş toplumlarının yaptığı gibi depreme dirençli yerleşim alanlarını oluşturmak zorundayız. Bunları yaparsak deprem sorununu büyük ölçüde hallederiz” dedi.
6 Şubat depremi sonrası şehirde yaşanan çökmeler hakkında konuşan Prof. Dr. Görür, “İskenderun’da bazı yerler çökmüş ve batıyor. Neden batıyor konusu fayla ilgili bir durumdur. Bin yıl önce Bingöl ilinin Karlıova’dan gelen doğu fayı, yanal hareket ederken İskenderun’daki fay biraz eğiliyor. İskenderun tarafına gelen kıta biraz bükülüyor ve eğiliyor. O kısımda bir duvar ve diklik oluşturuyor. Burada düşey atılım meydana geliyor ve fay niteliği doğuruyor ve batıyor. Bu nedenle de bir bölgenin belli ölçüde gömülmesi ve batması anlamına geliyor. Deniz seviyesinin göreceli olarak işlenmesi anlamına gelir” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak 03:37
Güneş 05:17
Öğle 12:41
İkindi 16:31
Akşam 19:55
Yatsı 21:27
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı