ÖĞ-DER’den 28 ülke büyükelçisine protesto ve uyarı mektubu

Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER), İsrail’in Filistin’de gerçekleştirdiği katliama sesini çıkarmayan 28 ülke büyükelçisine mektup göndererek çağrıda bulundu…

GÜNDEM 02.12.2023, 04:35
ÖĞ-DER’den 28 ülke büyükelçisine protesto ve uyarı mektubu
Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER), Türkiye’de bulunan AB ülkeleri başta olmak üzere 28 ülkenin büyükelçilerine bir mektup göndererek, İsrail’in Filistin’de gerçekleştirdiği katliama dikkat çekti. Gönderilen mektuplarda, İsrail’in soykırımına karşı sessiz kalan ülke yönetimlerine tepki gösterildi. Mektupları göndermeden önce postane önünde bir açıklamada bulunan ÖĞ-DER Genel Başkanı Numan Gökmen, “Amacımız, İsrail’in soykırım suçlarına karşı sessiz kalan yönetimleri uyarmak ve protesto etmektir” dedi. Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER), İsrail’in Filistin’de gerçekleştirdiği saldırılara dikkat çekmek ve sessiz ülke yönetimlerine uyarıda bulunmak için AB ülkeleri başta olmak üzere toplamda 28 ülkenin büyükelçisine bir mektup gönderdi. Mektupları postane üzerinden gönderdikten sonra bir açıklamada bulunan ÖĞ-DER Genel Başkanı Numan Gökmen, gönderdikleri mektuplar ile hem protesto hem de uyarılarını ulaştıracaklarına dikkat çekti.

İsrail’in yaklaşık 2 aydır Filistin’de soykırım gerçekleştirdiğine dikkat çeken Gökmen, 75 yıldır İsrail’in Filistin’i işgal ettiğini hatırlatarak, “Herkes yalan söyleyebilir ve her şey yanıltabilir ama 1948'den beri Filistin'in toprağını gösteren harita asla yalan söylemez, yanıltmaz. Nitekim haritalar İsrail'in devamlı toprak gasp ederek işgalci olduğunu açıkça göstermektedir. Ümit ediyoruz ki bu saldırılar durdurulur; en kısa sürede barış sağlanır ve Filistinliler başta olmak üzere dünya halkları kendi topraklarında huzur içinde yaşama haklarına kavuşurlar” dedi.

İsrail’in her türlü uluslararası hukuku hiçe sayarak saldırılarını sürdürdüğüne dikkat çeken Gökmen, İsrail’in uydurdukları bahaneler ile insanlık suçu işlediğini belirterek, büyükelçilere uyarılarda bulundu. Gökmen, “Tarih İsrail’i soykırımla tescil ederken sizi de bu soykırıma destekçi olarak anacaktır. Bir hatırlatma olarak bu mektubu kaleme aldık. Ülke yönetimlerinin bu insanlık suçuna sessiz kalması bu mektubumuzun temel sebebini oluşturmaktadır. Bir eğitimci olarak ifade ediyoruz ki, bu savaşta İsrail’e verilen desteğin veya bu soykırıma sessiz kalmanın yaşatacağı ekonomik ve sosyal sorunlar daha sonra çocuklarınızın ‘İsrail zaliminin ortağı soykırımcı’ ithamlarının muhatabı olarak vicdanen yaşayabileceği sıkıntılar karşısında çok önemsiz kalacaktır” ifadelerini kullandı.

İsrail’in makul bir devlet aklına ihtiyacı olduğunu belirten Gökmen, soykırımın durdurulması için harekete geçme çağrısında bulunarak, “AB ülkeleri olarak savunuculuğunu yaptığınız hak ve özgürlükler adına önünüzde önemli bir fırsat durmaktadır. Zira AB ülkelerinin hak ve özürlüklerin savunuculuğunu yaptığı iddiası herkesçe malumdur. Bu savaşın körükleyicisi olmak değil barışı sağlayacak çalışmaların yapılması esas olmalıdır. Kendilerini zafere veya şehadete adamış insanların karşısında İsrail’in bu savaşı kazanamayacağı aşikârdır. Bu noktada, zaman kaybetmeden barışın sağlanması için çaba göstermeye başlamanız şahsınızı ve ülkenizi yaşanan bu soykırımın ortağı olarak anılmaktan kurtaracağına inanıyoruz” diye konuştu.
 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 28 Şubat 2024
İmsak 05:46
Güneş 07:05
Öğle 12:56
İkindi 16:06
Akşam 18:38
Yatsı 19:52
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı