Putin Türkiye'de de kazandı ama bir şehir hariç!

Rusya'da gerçekleştirilen Başkanlık seçimlerinde yurt dışında yaşayan Rus vatandaşlarının oylarıyla ilgili detaylar medyaya yansımaya devam ediyor. Bu bağlamda Türkiye'de kullanılan oy sayısı da netleşti.

DÜNYA 20.03.2024, 11:35
1
Putin Türkiye'de de kazandı ama bir şehir hariç!
Rusya'daki Başkanlık seçimleri için 383 binden fazla Rus vatandaşı elçiliklerde oy kullandı. Başkan Vladimir Putin yüzde 71,2 oy alırken, daha liberal eğilimleri temsill eden Yeni İnsanlar Partisi'nin adayı Vladislav Davankov yüzde 16,65 ile ikinci oldu. Komünistlerin adayı Nikolay Haritomov yüzde 2,22 oy alabildi. 
Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova'nın açıkladığı verilere göre, Türkiye'de açılan dört sandıktan üçünde Putin kazandı. Trabzon'daki sandıkta ise yüzde 64 oy ile en yüksek oy muhalif Vladislav Davankov'a verildi. Bu sabah haberi aktaran RBC oy oranları konusunda daha fazla ayrıntı vermedi.
Davankov, Erivan'daki sandıklardan yüzde 49,8 ile birinci çıktı. Kazakistan'da yedi sandıktan dördünde Putin, üçünde Davankov kazandı. Avrupa'da sandık konulan 30 yerden 23'ünde Putin birinci çıktı. Kıbrıs Rum kesimi ve Yunanistan'da Putin yüzde 85'den fazla desek aldı. Davankov'un birinci çıktığı ülkeler ise Avusturya, İngiltere, Danimarka, İrlanda, Polonya, Portekiz, Slovakya, Çekya, Slovenya, Macaristan, İsveç, Hırvatistan, İspanya, Litvanya ve Sırbistan oldu. İsrail'de az farkla Davankov, Filistin'de açık arayla Putin kazandı.
Putin'in en yüksek oy aldığı ülkeler Ermenistan, Türkmenistan, Güney Osetya, Abhazya, Filistin, Tacikistan, Suriye, Irak, Kuzey Kore oldu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 14 Nisan 2024
İmsak 04:34
Güneş 05:59
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:19
Yatsı 20:38
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı