Ramazanda kalp hastalarına dikkat: Her hastaya özel değerlendirme önerisi!

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte kalp hastalarının oruç tutarken dikkat etmesi gereken bazı önemli hususlar var. Medical Park Trabzon Karadeniz Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Zeydin Acar, bu konuda yaptığı değerlendirmede her hastanın oruç tutmama gibi bir engelinin olmadığını, ancak bazı hastaların dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

SAĞLIK 17.03.2024, 13:20
2
Ramazanda kalp hastalarına dikkat: Her hastaya özel değerlendirme önerisi!
Ramazan ayının başlamasıyla birlikte kalp hastalarının oruç tutma ve ilaç kullanımı ile ilgili önemli hususlara dikkat etmeleri gerekiyor. 
Konu ile ilgili konuşan Medical Park Trabzon Karadeniz Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Zeydin Acar, her hastanın oruç tutmama gibi bir durumunun olmadığını, bazı hastaların ise doktor kontrolünde ve gerekli önlemler alınarak oruç tutabileceğini söyledi.

Ramazan'da kalp hastalarının oruç tutma kararının hastaya ve geçirdiği kalp rahatsızlığına özel olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Medical Park Trabzon Karadeniz Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Zeydin Acar, şunları ifade etti:

Kalp yetmezliği tanısı bulunan hastalara oruç tutmayı önermediğini dile getiren Acar, "Bu hastalarda ise ufacık bir problem çok daha kötü bir duruma ya da hastanın sağlığının bozulmasının riskini artıracağı için kalp yetmezliği tanısı almış hastalara mümkün olduğunca oruç tutmalarını önermiyoruz. Çünkü hastanın hayatı daha önemli olduğu için bu konuda onların oruç tutmalarını önermiyoruz. Kalp yetmezliği yaşayan hastalar, şeker hastaları, zeminde böbrek problemi olan yani su içmediğinde, susuz kaldığında ya da ilaç almadığında tansiyonu regüle olmayan hastalar riskli durumda. Bu grupların özellikle oruç tutmalarını tavsiye etmiyoruz. Sağlık daha önemli, eğer hasta sağlıklı değilse, orucu sağlıklı bir şekilde tutamıyorsa hayati risklere sebep olacağını düşünüyoruz. Bu yüzden hastalar bu risk gruplarında ise lütfen kendilerini zorlamasınlar ve sıkıntı yaşamasınlar" ifadelerini kullandı.
"Çeşitli kalp hastalıkları var; tansiyon, ritim problemleri, kalp damar ve kalp yetmezliği olan hastalıklar gibi. Öncelikle bu hastalıkları birbirinden ayırmamız gerekiyor. Her hasta oruç tutamaz diye bir kural yok. Bazı hastalarımızın oruç tutmalarına izin vermiyoruz, bazılarına ise izin veriyoruz. Tansiyon hastaları, eğer tansiyonları regüle yani düzenli gidiyor ise ilaç altında iken, hastanın ek bir problemi yoksa şeker ve böbrek hastalığı gibi, oruç tutmalarına izin veriyoruz. Hastanın bu gibi zamanlarda susuz kalmamaları ve ilaçlarını düzgün almaları ve düzenli tansiyon takibi yapılması kaydıyla oruç tutmalarına izin verilebilir. Kalp damar hastalarında yani stentli ya da bypass geçirmiş hastalarda eğer tamamen bir tedavi şekli olmuş, geriye kalan bir problem kalmamış ise yakın takip ile bu hastalar da oruç tutabilirler."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Nisan 2024
İmsak 04:32
Güneş 05:57
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:20
Yatsı 20:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı