Resmi Gazete'de yayımlandı! Basın Kartı Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı

Basın kartı düzenlemesinde önemli değişiklikler yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan söz konusu karara göre Serbest basın kartı süresi sınırlandırıldı, AA ve TRT'de haber alanında çalışmayanlara kart verilmemesi kararlaştırıldı. İşte detaylar...

GÜNDEM 06.06.2024, 12:00
Resmi Gazete'de yayımlandı! Basın Kartı Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı
Basın Kartı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu değişiklikle birlikte basın kartı alma şartları ve süre hesaplamalarında güncellemeler yapıldı.
Basın kartı yönetmeliğinde yapılan değişikliklerle, sürekli basın kartı alabilmek için gerekli olan mesleki kıdem hesaplamasında önemli bir güncelleme yapıldı. Artık, serbest basın kartı taşınan dönemlere ait toplam süre, en fazla 24 ay dikkate alınacak. Bu sayede, daha önce serbest basın mensupları da sürekli basın kartı alma imkanı genişletilmiş oldu.
Ayrıca söz konusu karar doğrultusunda Anadolu Ajansında (AA) ve Türkiye Radyo-Televizyon Kurumunda (TRT) haber alanında çalışmayanlara basın kartı verilmeyecek.
AA'da basın kartı alabilecek ünvanlar şöyle sıralandı:

Yönetmeliğin 24. maddesindeki "On beş günlük aralıklarla yayınlanan gazete ve on beş günden fazla aralıklarla yayınlanan dergilerde" ifadeleri "Haber ve fotoğraf ajanslarında", 26. maddesinin başlık ve içeriğinde bulunan "Özel radyo" ifadesi ise "radyo" olarak değiştirildi.
Radyo ve televizyonlarda basın kartı alabilecek ünvanlara "fotoğrafçı" da eklendi.
"Yönetim kurulu başkanı ve üyeleri, genel müdür, genel müdür yardımcısı ve genel yayın yönetmeni, genel yayın yönetmenine veya genel müdür yardımcısına bağlı çalışan haber direktörleri, genel müdür yardımcısına bağlı çalışan direktörler, koordinatörler, haber koordinatörleri, müşavirler, yayın danışmanları, haber müdürleri, haber planlama müdürleri, müdürler, haber müdür yardımcıları, müşavir yardımcıları ve müdür yardımcıları, bölge müdürleri ve bölge haber müdürleri, başmuhabirler, başfoto muhabirleri, başkameramanlar, başgrafıkerler, başkurgucular ve başyayıncılar, kıdemli muhabirler, kıdemli foto muhabirleri, kıdemli kameramanlar, kıdemli grafıkerler, kıdemli kurgucular ve kıdemli yayıncılar, muhabirler, foto muhabirleri, kameramanlar, grafikerler, kurgucular ve yayıncılar, yardımcı muhabirler, yardımcı foto muhabirleri, yardımcı kameramanlar, yardımcı grafikerler, yardımcı kurgucular ve yardımcı yayıncılar."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:26
Güneş 05:12
Öğle 12:44
İkindi 16:35
Akşam 20:06
Yatsı 21:44
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı