Saldırdıkça kaybediyor

Tarihinin en büyük katliamlarını yapan İsrail, tarihinin en büyük kayıplarını veriyor.

GÜNDEM 11.12.2023, 04:35
3
Saldırdıkça kaybediyor
HAMAS'ın silahlı kanadı kahraman İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cibaliya beldesinde 10 terörist İsrail askerini daha öldürdüklerini duyurdu. İsrail ordusu da daha önce yaralanan 5 teröristinin daha öldüğünü açıkladı. Gazze saldırılarında 7 Ekim'den bu yana 5 binden fazla terörist İsrail askerinin yaralandığı, bunlardan 2 bininin sakat kaldığı belirtildi.
Kassam Tugayları’ndan yapılan yazılı açıklamada, "Kassam mücahitleri, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki El-Faluca bölgesinde sıfır mesafeden 10 Siyonist askeri öldürdü" ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, Gazze Şeridi'nin kuzeyinde düzenlenen bir başka operasyonda, Cibaliya kampının batısındaki binanın içinde saklanan bir İsrail özel kuvvetinin antipersonel roketiyle hedef alındığı belirtildi. Cibaliya'da bir İsrail özel piyade gücünün antipersonel roketle, Tel ez-Zater bölgesinde İsrail'e ait bir tankın, yine Cibaliya'da iki askeri aracın Yasin-105 roketiyle hedef alındığı kaydedildi. İsrail ordusunun karadan işgal sürecinde en az 108 terörist askeri öldü.
İzzeddin el-Kassam Tugayları ile İslami Cihad Hareketinin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri, Gazze Şeridi'nin farklı bölgelerinde İsrail askeri araçlarını ve askerlerini hedef aldıklarını açıkladı.
Kassam Tugayları ile Kudüs Seriyyeleri, İsrail güçlerine karşı yürüttükleri direniş faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi. Kudüs Seriyyelerinin açıklamasında, Gazze'nin batısındaki Şeyh Rıdvan'da İsrail askeri personel aracının iki Tandum roketiyle hedef alındığı belirtildi.
Bu arada İsrail ordusu da, Gazze'nin güneyindeki çatışmalarda yaralanan 4 ve HAMAS'ın 7 Ekim'de sınırdaki Yahudi işgal birimlerine düzenlediği saldırılarda ağır yaralanan 1 terörist askerinin daha öldüğünü açıkladı. Açıklamada, 6623. Tabur'dan Omri Ben Shachar (25) ve Liav Atiya (25), 603. Mühendislik Taburu'ndan Jonatan Dean Haim (25) ile Golani Tugayı 12. Tabur'dan Maor Cohen Eisenkot'un (19) dün Gazze'nin güneyindeki çatışmalarda öldüğü belirtildi. Açıklamada, 7 Ekim'de ağır yaralanan Golani Tugayı'nın 13. Taburu'ndan Haim Meir Eden (20) de dün öldüğü aktarıldı.
Ordunun açıklamasında, 7 Ekim'den bu yana Filistinli mücahitlerin öldürdüğü terörist İsrailli asker ve subay sayısının 435'e yükseldiği kaydedildi.
Gazze Şeridi saldırılarında 7 Ekim'den bu yana 5 binden fazla terörist İsrail askerinin yaralandığı, bunlardan 2 bininin sakat kaldığı belirtildi. İsrail'in Yedioth Ahronot gazetesinde yer alan haberde, hastanelere 7 Ekim'den bu yana 5 binden fazla yaralı askerin getirildiği ifade edildi. Savunma Bakanlığı verilerine göre, iki ayda 2 bin askerin resmi olarak engelli tanındığı kaydedildi.
İsrail Savunma Bakanlığı Rehabilitasyon Dairesi Başkanı Limor Luria, daha önce böyle bir şey yaşamadıklarını, hastanelere gelen yaralılardan yüzde 58'inden fazlasının el ve ayaklarında ciddi yaralanmalar mevcut olduğunu, bazılarına ampütasyon gerektiğini belirtti. Yaralanmaların yüzde 12'sinin dalak, böbrek gibi iç organları ile baş ve göz yaralanmalarından oluştuğunu aktaran Luria, yüzde 7'sinin de psikolojik travmalar yaşadığını ayrıca her yaralının ilerde travmalar yaşayacağı dikkate alınarak da bu sayının gittikçe artacağını ekledi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı