Savaşı da kaybediyor, desteği de

7 Ekim'den bu yana işgalci İsrail'e yönelik destek dünya çapında azalırken, 43 ülkenin 42'sinde İsrail'e desteğin azaldığı görüldü. Dünyadaki bu değişimin aksine ABD ise hâlâ teröre en büyük desteği veren ve İsrail'e karşı "olumlu" olan tek ülke.

DÜNYA 23.01.2024, 04:40
Savaşı da kaybediyor, desteği de
Time'ın "Morning Consult" isimli araştırma şirketinden edindiği verilere göre, 43 ülkenin 42'sinde İsrail'e desteğin azaldığı görüldü. Ankette, 6 kıtadan 43 ülkede 2023 Ekim-Aralık aylarında elde edilen 300 ila 6 bin yanıt baz alındı. Buna göre Çin, Güney Afrika, Brezilya ve diğer Latin Amerika ülkelerinde İsrail'e karşı çoğunluğu "olumlu" olan görüş, "olumsuz"a evrildi. Hâlihazırda İsrail için "negatif" görüşler barındıran Japonya, Güney Kore ve İngiltere'de de bu ülkeye destek verenlerin oranında ciddi düşüş görüldü. 2023 Eylül verileriyle kıyaslandığında Japonya'da İsrail'e karşı negatif görüş bildirenlerin sayısı son ankette yüzde 39'dan yüzde 62'ye, Güney Kore'de yüzde 5'ten yüzde 47'ye, İngiltere'de yüzde 17,1'den yüzde 29,8'e çıktı.

ABD'nin İsrail'e desteği ise azalmasına rağmen devam etti. İsrail'e destek veren katılımcıların oranı yüzde 18,2'den yüzde 16'ya geriledi. Morning Consult Siyasi İstihbarat Birimi Başkan Yardımcısı Sonnet Frisbie, Time'a yaptığı açıklamada, "Bu veriler, İsrail'in şu anda uluslararası toplumda ne kadar zor bir yolda olduğunu gösteriyor" dedi.

ABD’de 5 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerinde Michigan eyaletinden Demokrat Senato aday adayı iş adamı Nasser Beydoun, Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi’nin ( AIPAC) ABD Kongresi’ni kontrol ettiğini söyledi. 
Kasım sonunda sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla haberlere konu olan Beydoun, eski Michigan Demokrat Parti Başkanı Lon Johnson'nın kendisine yaklaşarak, Filistin asıllı Temsilciler Meclisi Üyesi Rashida Tlaib’a karşı aday olması durumunda kampanyasına 20 milyon dolar yardım yapılması teklifinde bulunduğunu açıklamıştı. 20 milyon dolar teklifinin yapıldığı zaman odada üçüncü bir kişinin de bulunduğunu belirten Beydoun, "Biliyorsunuz, Rashida'yı, İlhan'ı (Omar), Cori Bush'u, Jamaal Bowman'ı ve ABD Temsilciler Meclisi’ndeki tüm ilericileri koltuktan düşürmek için 20 milyon dolar harcayacaklarını söyleyen AIPAC dışında Amerikan siyasetinde kimsenin bu kadar parası yok" dedi. Beydoun AIPAC’ın ABD siyaseti üzerindeki etkisi konusunda şunları söyledi:
"Öncelikle, AIPAC ve İsrail yanlısı lobi çok güçlü. Amerikan siyasi sistemi dünyadaki en yozlaşmış sistem. Üçüncü bir dünya ülkesiyle aramızdaki tek fark, yolsuzluğa 'siyasi finans kanunları' adını vermemizdir. İnsanların oyunun nasıl oynanacağını bilmesi için bunu bir yasa haline getirdik, bu AIPAC ve diğer lobiciler gibi, parası olan kişilerin oraya girip istedikleri kongre üyesini ve senatörü satın almalarına izin veriyor."
Beydoun, "İsrail yanlısı AIPAC, Kongre’yi kontrol ediyor. İşte bu yüzden (ABD Kongresi’nde) İsrail Başbakanı ABD Başkanı'ndan daha güçlü çünkü Kongre’de üzerinde anlaşabildiğimiz tek şey İsrail'e ne kadar para göndereceğimiz. Başka hiçbir konuda anlaşamıyoruz, ama İsrail için para söz konusu olduğunda herkes hemfikir oluyor" diye konuştu.
Kendisinin göçmen, Arap ve Müslüman bir Senato adayı olduğunu hatırlatan Beydoun, ABD’nin silah ve para yardımı ile İsrail’in Gazze’de devam eden soykırımının suç ortağı olduğuna işaret ederek, "Eğer ABD Kongresi’nin yüzde 96'sı Gazze'deki soykırımı izlerken yalnızca yüzde 4'ü ateşkes çağrısında bulunuyorsa, o kurumun ahlâki açıdan yozlaşmış ve iflas etmiş olduğunu bilirsiniz" ifadesini kullandı.
Beydoun, ABD halkının yüzde 70’inin Gazze’de ateşkes isterken Kongre’nin sadece yüzde 4’ünün ateşkes çağrısında bulunduğuna dikkati çekti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:53
Güneş 07:13
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:32
Yatsı 19:46
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı