Srebrenitsa soykırımı Birleşmiş Milletler gündeminde

Bosna Hersek'te yaşanan Srebrenitsa soykırımı Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda görüşülerek ülkelerin oylarına sunulacak.

DÜNYA 16.05.2024, 09:30
Srebrenitsa soykırımı Birleşmiş Milletler gündeminde
1992 ile 1995 yılları arasında Bosna Hersek'te yaşanan olaylar, Avrupa'nın ortasında işlenen bir soykırımdı. Sırp güçleri, Boşnak sivilleri sistematik bir şekilde katlederek insanlık tarihinde kara bir leke bıraktı.
Bu katliam, daha önce soykırım suçu işlediği bilinen Almanya ve Ruanda'yı da harekete geçirdi. İki ülke, Hollanda askerlerinin gözetimi altında gerçekleştirilen Srebrenitsa katliamına ilişkin bir karar tasarısı hazırladı ve 11 Temmuz'un Uluslararası Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü olarak ilan edilmesini talep etti.
Boşnak halkının tek arzusu, soykırımda katledilen yakınları için adaletin yerini bulması. BM'de görüşülecek tasarı ile Sırpların soykırımı inkar etmesinin önüne geçilmesi ve daha önce alınmış kararların uygulanması hedefleniyor.
Ancak Sırplar, tasarıyı reddederek tek taraflı bir yaklaşımla ele alındığını savunuyor. Boşnaklar ise tasarıyı Sırpların tarihleriyle yüzleşmesi ve bu vahşeti kabul etmesi için bir fırsat olarak görüyor.
Tasarı, 23 Mayıs'ta BM Genel Kurulu'na gelerek oylanacak.

Srebrenitsa Soykırımı, 1992-1995 Bosna Savaşı sırasında Bosna-Hersek'in Srebrenitsa kasabasında yaşanan ve en az 8.372 Bosnalı Müslüman'ın Sırp Cumhuriyeti Ordusu tarafından katledildiği bir soykırımdır. Bu olay, II. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'da yaşanan en büyük soykırım olarak kabul edilir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak 03:37
Güneş 05:17
Öğle 12:41
İkindi 16:31
Akşam 19:55
Yatsı 21:27
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı