Türkiye'de dezavantajlar artıyor, orta sınıf eriyor!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ilk kez yayımlanan "Dezavantajların Kuşaklararası Aktarımı, 2023" araştırması, Türkiye'de orta sınıfın eridiğini, yoksul oranının arttığını ortaya koyuyor.

EKONOMİ 04.04.2024, 14:40
Türkiye'de dezavantajlar artıyor, orta sınıf eriyor!
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ilk kez yayınlanan "Dezavantajların Kuşaklararası Aktarımı, 2023" araştırması, ülkedeki sosyoekonomik tablonun endişe verici bir değişimini gözler önüne seriyor.
Araştırmaya göre, orta sınıf eriyor, yoksulluk ve zenginlik artıyor.

Araştırma, ev sahipliği ve eğitim durumunda görece bir iyileşme görülmesine karşın, tatil ve gıda tüketimi gibi temel ihtiyaçlarda gerileme olduğunu gösteriyor. 14 yaşındayken tatile gidebilenlerin yüzde 40'ı artık gidemiyor. Aynı şekilde, 14 yaşındayken her gün et tüketebilenlerin yüzde 27,6'sı artık bunu karşılayamıyor.

Araştırma, ebeveynlerin eğitim seviyesinin çocuklarının eğitim seviyesini doğrudan etkilediğini ortaya koyuyor. Annesi veya babası yükseköğretim mezunu olan çocukların büyük çoğunluğu da yükseköğretim mezunu oluyor.

Araştırmaya göre, 14 yaşındayken babası işveren veya kendi hesabına çalışanların çocuklarının sadece yüzde 14,5'i şu an bu şekilde çalışıyor. Bu durum, girişimcilik ve iş imkanlarının azaldığını gösteriyor.

Maddi durumu "çok kötü" olan ailelerin yüzde 16.5'i şu an en yüksek gelir grubundayken, yüzde 25.5'i ise en düşük grupta yer alıyor. "Çok iyi" durumda olan ailelerin ise yüzde 40.6'sı en yüksek gelir grubundayken, yüzde 7.6'sı en düşük grupta.

14 yaşındayken ailesi ev sahibi olanların yüzde 26'sı şu anda kiracı. 14 yaşındayken kiracı olanların ise yüzde 47.7'si şu anda da kirada oturuyor.
TÜİK'in araştırması, Türkiye'de eşitsizliğin arttığını ve orta sınıfın eridiğini gösteriyor. Bu durum, ülkenin sosyoekonomik açıdan daha kırılgan hale gelmesine işaret ediyor. Araştırmanın bulguları, politikaların dezavantajlı grupları destekleyecek şekilde yeniden değerlendirilmesi gerektiğini açıkça ortaya koyuyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Nisan 2024
İmsak 04:19
Güneş 05:47
Öğle 12:42
İkindi 16:25
Akşam 19:27
Yatsı 20:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı