SGK Uzmanı Özgür Erdursun açıkladı: EYT'de bunu yapmayan emekli olamaz

EYT’de gözler 28 Şubat günü toplanacak TBMM’ye çevrilmişken, SGK Uzmanı Özgür Erdursun’dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Erdursun, EYT'lileri uyardı ve gerekli şartları sıraladı.

EKONOMİ 25.02.2023, 15:20
1
SGK Uzmanı Özgür Erdursun açıkladı: EYT'de bunu yapmayan emekli olamaz
TBMM Genel Kurulu, bazı milletvekillerinin deprem bölgesinde olması sebebiyle tüm partilerin ortak kararıyla 28 Şubat Salı günü toplanma kararı almıştı. TBMM Genel Kurulu'nun ilk olarak Emeklilikte Yaşa takılanlar ( EYT) düzenlemesini görüşmesi bekleniyor.

EYT düzenlemesi TBMM'den geçerse, yasanın mart ayı başında yürürlüğe girmesi bekleniyor. EYT'liler, başvurularını yasa yürürlüğe girdikten sonra yapabilecek.

Meclis'e gelecek yasa teklifiyle birlikte, EYT'liyken depremde hayatını kaybedenlerin yakınları bu düzenlemeden yararlanabilecek. EYT'liler gerekli prim gün sayısı ve yılı dolduran ancak yaşının dolmasını bekleyenlerden oluştuğu için herhangi bir yasal düzenlemeye gerek kalmaksızın vefatın kesinleştirilmesinin ardından SGK'da yapılacak işlemler sonucunda yasal hak sahiplerine emekli maaşı bağlanabilecek.

Son gelişmelerden sonra sosyal medya hesabından paylaşım yapan SGK Uzmanı Erdursun, “SSK'lı çalışanlar EYT yasalaştığında, emeklilik için müracaatta bulunamazlar” dedi ve gerekli şartları belirtti:
- EYT'lilerin öncelikle işten çıkışları yapılacak, çıkış sonrası emeklilik talebinde bulunabilecekler,
- Emeklilik sonrası Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ile tekrar giriş yapılabilir.

Son olarak Özgür Erdursun EYT’lilere şu uyarıda bulundu: “EYT’liler, ‘EYT Yasası’ mecliste onaylanacak, cumhurbaşkanı imzalayacak, resmî gazetede yayımlanacak ondan sonra emeklilik için müracaatta bulunacaksınız! Resmî gazetede yayımlanmadan emeklilik müracaatında bulunamazsınız…”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 27 Mart 2023
İmsak 05:05
Güneş 06:26
Öğle 12:49
İkindi 16:19
Akşam 19:03
Yatsı 20:18
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı