Sosyal medya toplumsal kutuplaşmayı artırıyor

Ülkemizde siyasetin gerginliği vatandaşa yansıyor. Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olan kutuplaşma her geçen yıl daha da büyüyor. Bu kutuplaşmada en önemli araç ise sosyal medya.

BİLİM VE TEKNOLOJİ 14.09.2021, 00:00
24
Sosyal medya toplumsal kutuplaşmayı artırıyor
Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli sorunlardan biti kutuplaşma. 
ABD'de yayımlanan bir raporda sosyal medyanın siyasi kutuplaşmayı artırdığı vurgulandı.
Türkiye son yıllarda siyaset dilinin çatışmacı bir hal alması, siyasilerin kullandığı üslup özellikle sosyal medyada büyük tepkilere yol açıyor.
New York Üniversitesi Stern İş ve İnsan Hakları Merkezi’ yayımladığı raporda, sosyal medya şirketlerinin kendilerini düzenlemede yetersiz kaldığı için toplumsal bölünmeye neden oldukları dile getirildi.
Raporda, Amerikan siyasetini etkisi altına alan, siyasi tarafların birbirini önemli konularda yalnızca hatalı değil aynı zamanda düşman, vatansever olmayan ve ülkenin geleceği için tehlike oluşturduğunu düşünmeye iten duygusal kutuplaşmanın sosyal medya tarafından yayıldığına vurgu yapılıyor.

 Donald Trump'ın başkanlığı ve ülkedeki muhafazakarlar üzerinde devam eden etkisi nedeniyle sağ kanadın aşırılaşmasının en canlı örneği olarak 6 Ocak Kongre baskınının gösterildiği raporda, bu olgunun Amerikan demokrasisini tehdit ettiği ileri sürülerek Başkan Joe Biden yönetimi, Kongre ve sosyal medya şirketlerine gerekli düzenlemeler konusunda tavsiyelerde bulunuluyor.
Raporda, sosyal medya şirketlerinin içerik önerme ve silme algoritmalarının açıklamalarıyla siyasi sistem ve toplumda neden oldukları hasardan sorunlu tutulmalarının mümkün olacağını değerlendiriliyor.

 Sosyal medya şirketleri, siyasi kutuplaşmayı artırdıkları iddialarını kabul etmezken 6 Ocak’tan bu yana özellikle belirli dönemlerde içerikler konusundaki politikalarını daha sıkı uyguluyor.
Örneğin Facebook nisanda George Floyd’un ölümünden dolayı polis Derek Chauvin’in yargılandığı sırada dezenformasyonun önlenmesi için tedbirler aldığını açıklamıştı.
Ancak senatörlerin, duruşması sırasında bu geçici tedbirleri neden kalıcı hale getirmedikleri sorusuna Facebook’un İçerik Politikaları Başkan Yardımcısı Monika Bickert, şirketin standartlarına uymayan içeriğin tespitinin maliyetli olduğunu söylemişti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı