Artık tükendik: Ödemeler dengesi açık verdi, sermaye kontroller yolda!

Ekonomist Güldem Atabay, Türkiye'nin ödemeler dengesi krizine doğru ilerlediğini ve AKP iktidarının döviz yokluğu karşısında sermaye kontrolleri dışında bir seçeneği olmadığını vurguladı.

EKONOMİ 22.05.2023, 07:35
2
Artık tükendik: Ödemeler dengesi açık verdi, sermaye kontroller yolda!
Türkiye'nin mevcut ekonomi politikaları sonucunda ödemeler dengesi krizinin eşiğine geldiğini belirten Ekonomist Güldem Atabay, AKP iktidarının ülkedeki döviz kaynaklarını tüketerek büyük bir risk aldığını ve Kur Korumalı Mevduat (KKM) politikasıyla tehlikeli sularda yüzdüğünü ifade etti.
Atabay, iktidarın derin ekonomik sorunları kutuplaştırma politikalarıyla örtbas etmeye çalıştığını belirterek, "Türkiye ekonomisi bu yolunu değiştirmezse, 2001 krizinden daha büyük bir ödemeler dengesi kriziyle karşı karşıya kalacak. Bu kriz, özel sektörü ve kamuyu eş zamanlı olarak vuracak, enflasyonu üç haneli seviyelere çıkaracak ve işsizlik oranını dayanılmaz düzeylere yükseltecektir" diye konuştu.
Güldem Atabay, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) rezervlerinin tamamen tükenmiş durumda olduğunu ve 75.5 milyar dolarlık bir açık olduğunu belirterek, oluşan bu döviz yokluğu karşısında ülkenin döviz ihtiyacını karşılamanın "Erdoğan ekonomi anlayışı" çerçevesinde tek çözümünün sermaye kontrollerinin resmi olarak uygulanması olduğunu vurguladı.
Atabay, olası senaryoları şu şekilde sıraladı:

"Bankacılık sistemindeki tüm mevduatın KKM'ye çevrilmesi ve belirlenen döviz kuruna göre vadeli ödemelerin yapılması. Sonrasında dövizle ticaret yapmayanlara getirilecek döviz yasağı ve dövizle ticaret yapanların sıkıştırılması. Dünya ekonomisi ve finans sistemi artık küresel hale geldi. Seçim sonrasında Türkiye ekonomisinin 70'li yıllara dönmesi felaket olur."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 10 Haziran 2023
İmsak 03:27
Güneş 05:12
Öğle 12:43
İkindi 16:34
Akşam 20:04
Yatsı 21:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı