Boğaz'ın tek kırmızı yalısı 200 milyon TL'ye satıldı! Bakın sahibi kim çıktı

İstanbul Boğazı'nda Kanlıca'daki bulunan tek kırmızı yalı olan Sipahiler Ağası Mehmet Emin Ağa Yalısı 200 milyon TL bedelle geçtiğimiz mayıs ayında satıldı. Sahibi ise Papara'nın sahibi 1987 doğumlu Ahmet Faruk Karslı olduğu ortaya çıktı.

EKONOMİ 28.08.2023, 11:55
15
Boğaz'ın tek kırmızı yalısı 200 milyon TL'ye satıldı! Bakın sahibi kim çıktı
İstanbul Boğazı’nda kırmızı rengiyle hemen fark edilen Kanlıca'daki Sipahiler Ağası Mehmet Emin Ağa Yalısı’nın geçtiğimiz mayıs sonunda 200 milyon TL’ye Papara’nın sahibi Ahmet Faruk Karslı’ya satıldığı ortaya çıktı. Kanlıca’daki yalı, daha önce 17.5 milyon dolara satışa çıkartılmıştı.

Sultan l. Mahmut Dönemi’nde, Sipahiler Ağası Mehmet Emin Ağa tarafından 1846’da yaptırılan yalı, 1905’te çıkan yangında tamamen küle dönmüştü. Yangından sonra yalının arsası uzun süre otopark olarak kullanıldı. Mimar Emrah Ünlü’nün projesiyle yeniden hayata döndürülen yapının inşaatını ise Keten İnşaat üstlendi. Yeniden yapımına 2013 yılında başlandı ve aslına uygun olarak yeniden inşa edildi. İnşaatı 2017’de tamamlanan yalının bahçe tasarımı, açık alanlarının etkinlik amaçlı kullanılması düşünülerek yapıldı. Sipahiler Ağası Mehmet Emin Ağa Yalısı aşı boyalı rengiyle Boğaz’ın en dikkat çeken yapılarından biri haline geldi.

Yalı, toplam 603 metrekarelik arsa içinde bodrum, zemin ve birinci kat olmak üzere 485 metrekare brüt kullanım alanına sahip. İçinde asansörü ve 5 metre genişliğinde 20 metre uzunluğunda rıhtımı bulunan Mehmen Emin Ağa Yalısı, yakın tarihte 17. İstanbul Bianeli kapsamında ünlü ressam Taner Ceylan’ın, “Aheste Çek Kürekleri, Mehtab Uyanmasın” adlı sergisi ve dizi setlerine ev sahipliği yaptı.

Yalıya önce 25 milyon Dolar değer biçilmişti. Ancak alıcı bulamayınca fiyat 17.5 milyon dolara indirilmişti. Bir süredir satışta olan yalıya Rus ve bir İranlı alıcı da talip olmuştu. Ancak yalının Papara’nın sahibi Ahmet Faruk Karslı’ya 200 milyon TL’ye satıldığı ortaya çıktı.

Mehmet Emin Ağa Yalısı'nı satın alan Ahmet Faruk Karslı, Elektronik para ve ödeme hizmetleri kuruluşlarından Papara’nın kurucusu ve eski CEO’su.
1987 yılında İstanbul’da doğdu.
2007 yılından itibaren hukuk ve teknoloji alanında birçok firmayla çalıştı.
2015 yılından bu yana da Papara’da CEO olarak görev yaptı.
Nisan 2022 itibarıyla yönetim kurulu görevini Emre Kenci’ye devretti.
Papara, açık bankacılık ile finansal super app yaratmak hedefiyle faaliyet göstermekte.
Finansal teknoloji şirketi Papara, Trabzonspor’la, Akyazı Stadyumu'nun 1 yıldır boşta olan isim hakkını da içeren 1 milyar 416 milyon TL’lik kapsamlı bir sponsorluk anlaşmasıyla adını duyurmuştu.
Ahmed Faruk Karslı, aynı zamanda Merkez Parti’nin kurucusu ve eski genel başkanı Abdurrahim Karslı’nın torunu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 25 Eylül 2023
İmsak 05:02
Güneş 06:21
Öğle 12:36
İkindi 16:00
Akşam 18:40
Yatsı 19:54
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı