DEVA Partili Hatipoğlu: ‘Giderlerse gitsinler’ zihniyeti değişmeli

DEVA Partisi Sağlık Politikaları Başkanı Aysun Hatipoğlu, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında, "‘Giderlerse gitsinler’ zihniyetinin değişmesi gerekiyor." dedi.

SİYASET 14.03.2023, 14:45
1
DEVA Partili Hatipoğlu: ‘Giderlerse gitsinler’ zihniyeti değişmeli
Hekimlerin 14 Mart Tıp Bayramını kutlayan DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Aysun Hatipoğlu, pandemi ve depremin hekim ihtiyacını artırdığına dikkat çekerek, “Tam da bu nedenle ‘Giderlerse gitsinler’ zihniyeti değişmeli” dedi. “Giderlerse gitsinler” ifadelerini, Cumhurbaşkanı Erdoğan 2022 yılında hekimler hakkında kullanmıştı.
DEVA Partisi Sağlık Politikaları Başkanı Aysun Hatipoğlu’nun açıklaması şöyle:
“Geçtiğimiz iki yıl pandemi, bu yıl da deprem nedeniyle Tıp Bayramı’nı yine buruk şekilde kutluyoruz. Şubat ayının başından beri binlerce hekim depremin hemen ardından gönüllü veya görevli olarak deprem bölgesine koştu. En zorlu koşullarda; çadır hastanelerde, depremden zarar görmüş binalarda hayat kurtarıyorlar. Çok sayıda hekim de hayatını kaybetti. Hepsini rahmetle ve saygıyla anıyoruz. Özellikle salgın hastalık ve doğal afet gibi dönemlerde hekimlerimizin, hemşirelerimizin ve diğer tüm sağlık meslek mensuplarının ne kadar kritik rol oynadığına yakından tanıklık ediyoruz.”
“Deprem, nüfus hareketliliğine; nüfus hareketliliği, deprem bölgesi dışındaki polikliniklerde daha fazla başvuruya; daha fazla başvuru da sağlık çalışanlarının genel iş yükünün artmasına yol açıyor. Hekim başına düşen hasta sayısında OECD ortalaması 341 iken, bu sayı Türkiye’de 500. Sağlık sisteminin yükü zaten büyük ölçüde hekimlerin üzerine yüklenmiş durumdaydı. Son üç yıldır yaşanan afet ve salgın hastalıkların bu yükü misliyle arttırdığı aşikâr. Nitekim Sağlık Bakanı deprem bölgesinde 17 binden fazla hekimin görev yaptığını açıkladı. İşte tam da bu nedenle ‘Giderlerse gitsinler’ zihniyetinin değişmesi gerekiyor. Hekimlerimize özellikle deprem bölgesindeki özverili çalışmaları için şükranlarımız sunuyoruz.”
“DEVA Partisi olarak hekimlerimiz için gelişmiş ülkeler seviyesinde bir gelir düzeyinin sağlandığı, mesleki tatmin ile iş-yaşam dengesi iyi kurulmuş bir sistem kurmak için çalışıyoruz. Sağlıkta Atılım Eylem Planımızda bunu nasıl yapacağımızı detaylı olarak belirledik.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 29 Mart 2023
İmsak 05:02
Güneş 06:23
Öğle 12:49
İkindi 16:20
Akşam 19:05
Yatsı 20:20
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı