Hırvat Bakan'ın 'Bosna' sözleri Dodik'i çıldırtacak!

Hırvatistan Savunma Bakanı Mario Banozic, Bosna Hersek ziyaretinde mevkidaşı Zukan Helez ile görüştü. Görüşmede Banozic'in yaptığı açıklamalar Sırp ayrılıkçı Milorad Dodik'i kızdıracak nitetilkte...

DÜNYA 28.09.2023, 15:50
85
Hırvat Bakan'ın 'Bosna' sözleri Dodik'i çıldırtacak!
Banozic, komşu ülke Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki temasları kapsamında, Bosna Hersekli mevkidaşı Zukan Helez tarafından resmi törenle karşılandı. İki bakan daha sonra ikili ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdi.
Görüşmenin ardından açıklamada yapan Banozic, Hırvatistan'ın, Bosna Hersek'in Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyelik süreçlerine destek verdiğini belirterek, bugün Bosna Hersekli askerlerin Hırvatistan'da eğitim almasına yönelik işbirliği anlaşmasının da imzalandığını kaydetti.
İki ülke bakanlıklarının karşılıklı işbirliğine devam edeceğini dile getiren Banozic, "Hırvatistan, Bosna Hersek'in toprak bütünlüğünü güçlü bir şekilde desteklemektedir. Bosna Hersek'te yaşanabilecek herhangi bir bölünmeden yana asla değiliz." dedi.
Helez de Bosna Hersek'in Hırvatistan ile hem sınır komşusu olduğunu hem de ortak bir tarihi paylaştıklarını anımsatarak, Hırvatistan'ın, ülkesinin egemenliği ve toprak bütünlüğüne destek vermesinin önemini anlattı.
AB ve NATO üyesi olan Hırvatistan'ın bu konuda bölge ülkeler arasında lider konumunda bulunduğunu belirten Helez, Batı Balkan ülkelerinin istikrarının oldukça önem arz eden bir konu olduğunu vurguladı.
Bu arada, Bosna Hersek'te ayrılıkçı söylemleriyle bilinen, ülkenin iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti (RS) Başkanı Milorad Dodik, her fırsatta RS'yi Bosna Hersek'ten ayıracağı ve RS'nin bir devlet olduğu yönünde açıklamalar yapıyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 01 Aralık 2023
İmsak 06:01
Güneş 07:26
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı