Türkiye'de robotik cerrahi operasyonları nasıl yapılır?

Günümüzde tıp dünyasında robotik cerrahi birçok başarılı ameliyatta aktif olarak kullanılmaktadır.

SAĞLIK 09.11.2022, 08:40
17
Türkiye'de robotik cerrahi operasyonları nasıl yapılır?
Ameliyat, ameliyathanede hastanın yanında bulunan, el bileğine dayalı bir modele sahip cerrah konsolundaki kollar kullanılarak gerçekleştiriliyor. Robotik cerrahi sistemlerinin dünyadaki en büyük örneği olan da Vinci robotu, vücuttaki daha zor bölgelere kolay erişim sağlıyor, doktorun daha hassas ameliyat yapmasına olanak tanıyor.
Türkiye'de yaklaşık 10 yıldır kullanılan robotik cerrahi sistemde işlemler port adı verilen minik kanallar aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Bu robot genel cerrahinin yanı sıra üroloji, kardiyovasküler, jinekoloji, kulak burun boğaz ve göğüs cerrahisinde de kullanılıyor.
Robotik cerrahi kullanılarak yapılan işlemlerde, ameliyat birkaç küçük delikten girilerek gerçekleştirilir. Bu yöntem hastanın daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır.

Son 1,5 yılda robotik cerrahi kullanılarak gerçekleştirilen böbrek nakillerinin başarılı olduğunu ve robotik cerrahi ile organ nakli yapılan ülke sayısının 20'yi geçmediği biliniyor.
Türkiye, dünya genelinde robotik cerrahi kullanımında oldukça ileri bir noktada olan ülkelerdendir.
Günümüzde pek çok ameliyatta kullanılan son teknoloji ürünü bir seçenek de minimal invaziv da Vinci Robotik Cerrahidir. Bu ileri teknolojiyi kullanan cerrahlar, hastanın vücudunda sadece birkaç küçük kesikten ameliyat yapabilmektedir. da Vinci ameliyatı, bir 3D görüntüleme sistemi ile bir cerrahın bileğinden çok daha fazla dönebilen küçük aletlerin bir kombinasyonudur. Bu, cerrahın daha önce görülmemiş bir hassasiyet, görüş ve kontrolle çalışmasına olanak tanır.

Sistemin en önemli özelliklerinden biri, kontrolün her zaman cerrahta olmasıdır. Sistem, cerrahın ellerinin hareketlerini hastanın vücudundaki minik aletlerin son derece hassas hareketlerine dönüştürür. Bu nedenle, insan sınırlarının ötesinde hassasiyet gerektiren ameliyatlarda olağanüstü hassasiyet vazgeçilmezdir.

Türkiye'de cerrahlar 2007 yılından bu yana da Vinci sistemini kullanmaktadır. Robotik cerrahi sistemi, böbrek kanseri, prostat kanseri, mesane kanseri, jinekolojik kanser tedavileri ve hassasiyetin son derece önemli olduğu diğer birçok prosedür dahil olmak üzere çeşitli cerrahi prosedürlerde kullanılmaktadır.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 28 Mart 2023
İmsak 05:04
Güneş 06:24
Öğle 12:49
İkindi 16:19
Akşam 19:04
Yatsı 20:19
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı