Son Dakika

Yargıya müdahale krizi... AK Parti MKYK Üyesi Hayati İnanç'a Adnan Oktar soruşturması

Adnan Oktar davasında beraat kararı veren hakim ve savcıların davasına ilişkin AK Parti MKYK Üyesi ve yazar Hayati İnanç'ın yargılamaya müdahale ettiği ileri sürüldü.

GÜNDEM 09.12.2023, 23:15
52
Yargıya müdahale krizi... AK Parti MKYK Üyesi Hayati İnanç'a Adnan Oktar soruşturması
Adnan Oktar Suç Örgütü'ne beraat kararı veren hakim ve savcılarla ilgili açılan davaya AK Parti MKYK üyesi Hayati İnanç'ın müdahale ettiği ortaya çıktı.
Örgütün eski mensuplarından Özkan Mamati ve iş insanı Fırat Develioğlu, İnanç hakkında "adil yargılamayı etkilemek" ve "Adnan Oktar Suç Örgütü'ne yardımdan" suç duyurusunda bulundu.
Mamati ve Develioğlu, suç duyurusunda şu ifadeleri kullandı:

Eski Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Furkan Sezer de yargı müdahalesine tepki gösterdi.
Sezer ise, şunları kaydetti:

"Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütü nün korsan istinaf kararı sonrası yargılamayı yapan istanbul bölge adliye mahkemesi 1. ceza dairesi üyeleri ve eski istanbul başsavcısı Hadi Salihoğlu ve Heyetin Başkanı olan Reyhan Yaman’ın eşi istanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Önder Yaman ile ilgili olarak 2021 yılında suç duyurusunda bulunulmuştu. Soruşturma bir yıldan fazla sürmüş HSK müfettişleri 140 kişinin ifadesini almış ve ilgili kişilerin “ görevlerinden ihraç edilmesi” başta olmak üzere bir çok cezadan HSK 2. Dairesinde görülmek üzere gönderilmişti. Daire geçtiğimiz aylarda toplanarak ilgili kişilerin istenilen suçlardan yargılanması için 5/1 yargılanmaları yönünde karar vermiş, son savunma için karar taraflara tebliğ edilmişti.
Son gelişmelerde mağdur müştekilerin şikayetinde yer alan Ak Parti MKYK üyesi olan Hayati İnanç’ın yargılanan hakim ve savcıları kurtarmak için Başta HSK üyeleri ve Adalet Bakanlığı Üst Düzey yetkililerine baskı yapıp, ilgili kişileri ceza almaktan kurtarmak için girişimlerde bulunduğu yönünde aldıkları duyumlar ve deliller üzerine Hayati İnanç için 'Adil Yargılamaya Etki Etmeye Teşebbüs ve Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütüne Yardımdan Suç Duyurusu' etme suçundan dolayı suç duyurusunda bulundu."
"Bu dava siyaset ve ideolojiler üzeri bir dava dedik, ama bazıları bunu yanlış anlamış bir Ak Parti MKYK üyesi, CHP listesinden Adalet Bakanlığı'nın çok önemli bir kuruluna giren bir yargı mensubuyla birilerini kurtarmak için canhıraş şekilde koşturuyor. Efendilikten sıyrılmayayım diyorum ancak bu dava için, Adnan Oktar Suç Örgütünün mağdur ettiği kız çocuklarının bir damla gözyaşı için dünyayı yakarız. Ha bu arada başka günahlarınız da var önce Adnan Oktar ve avenesinin üzerindeki kanatlarınızı kıralım sonra sıra onlara gelecek, arsızlar." 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 29 Şubat 2024
İmsak 05:45
Güneş 07:04
Öğle 12:56
İkindi 16:07
Akşam 18:39
Yatsı 19:53
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı