Son Dakika

AKP oy oranını açıkladı! Toz kondurmadıkları sistem silikleştirdi

Kübra Par, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın partisinin oy oranıyla ilgili yaptığı “Şu anda 40, 41 civarında.” sözlerine Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi eleştirisinde bulundu.

GÜNDEM 20.09.2021, 13:20
11
AKP oy oranını açıkladı! Toz kondurmadıkları sistem silikleştirdi
Habertürk yazarı Kübra Par, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın katıldığı yayında, “2018’deki seçimlerde biz yüzde 42 oy almıştık. Cumhurbaşkanımız yüzde 53 almıştı. En fazla 3-4 puan gerileme oldu. 38'in altına hiç inmedi. Şu anda 40, 41 civarında.” şeklindeki sözlerini köşe yazısında değerlendirdi. Par, “Acaba toz kondurmak istemedikleri Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi en başta AK Parti’yi silikleştirmiş olabilir mi?” diye sordu.
Gazeteci yazar Kübra Par, “2018’de partinin aldığı oy oranı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok gerisinde kaldığında büyük bir özeleştiri yapmışlardı. Erdoğan’ın “Metal yorgunluğu var, teşkilatları yenileyeceğiz” sözünün ardından kadrolar değişmişti. Aradan geçen 3 yılda metal yorgunluğunu atma hedefi gerçekleştirilemediği gibi bir duraklama ve düşüş dönemi başladı.” dedi.
“Dağ’ın açıklamalarına bakılırsa 3-4 puanlık kaybı ciddiye almıyor gibi görünüyorlar.” diyen Kübra Par, “Bu durumda Erdoğan’ın aldığı son oy ile partisi arasındaki oy farkı 15 puana yaklaşıyor. "MHP’den gelen destek 15 puanı aşar" rahatlığı içinde değillerse B planları ne? Meclis çoğunluğunu kazanamazlarsa ne yapmayı planlıyorlar?” sorusunu yöneltti.
Kübra Par’ın “AK Parti’nin oyları neden yükselmiyor?” başlıklı yazısı şöyle:
“AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi programında, son dönemde partisinin oylarını düşüşte gösteren anketleri eleştirmiş.
“2018’deki seçimlerde biz yüzde 42 oy almıştık. Cumhurbaşkanımız yüzde 53 almıştı.
En fazla 3-4 puan gerileme oldu. 38'in altına hiç inmedi. Şu anda 40, 41 civarında. 'Düşme' demek için bu ülkedeki birinci partinin değişmesi lazım” demiş.
Hamza Dağ kısmen haklı; hangi ankete bakarsanız bakın AK Parti hâlâ birinci parti olarak çıkıyor. En muhalif anketlerde bile en yakın rakibi 10-15 puan gerisinde görünüyor.
Fakat Hamza Dağ başta olmak üzere AK Parti kurmayları şunu hatırlamalılar. 2018’de partinin aldığı oy oranı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok gerisinde kaldığında büyük bir özeleştiri yapmışlardı.
Erdoğan’ın “Metal yorgunluğu var, teşkilatları yenileyeceğiz” sözünün ardından kadrolar değişmişti.
Aradan geçen 3 yılda metal yorgunluğunu atma hedefi gerçekleştirilemediği gibi bir duraklama ve düşüş dönemi başladı.
Başta CHP olmak üzere muhalefetteki partilere “Kararsızların oranı bu kadar yüksekken sizin oylarınız neden net biçimde yükselmiyor?” eleştirisi getiriyoruz.
Aynı eleştiri AK Parti için de geçerli.
Dağ’ın açıklamalarına bakılırsa 3-4 puanlık kaybı ciddiye almıyor gibi görünüyorlar ama bu durumda Erdoğan’ın aldığı son oy ile partisi arasındaki oy farkı 15 puana yaklaşıyor. "MHP’den gelen destek 15 puanı aşar" rahatlığı içinde değillerse B planları ne? Meclis çoğunluğunu kazanamazlarsa ne yapmayı planlıyorlar?
Binali Yıldırım’dan Numan Kurtulmuş’a, Ömer Çelik’ten Efkan Âlâ’ya bir dönem gündem belirleyen isimlerin eski etki gücü neden kalmadı?
Alınmasınlar ama Diyanet İşleri Başkanı bile bu isimlerin hepsinden fazla konuşuluyor.
Acaba toz kondurmak istemedikleri Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi en başta AK Parti’yi silikleştirmiş olabilir mi?”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 26 Şubat 2024
İmsak 05:48
Güneş 07:08
Öğle 12:57
İkindi 16:05
Akşam 18:36
Yatsı 19:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı