İstanbul'da tek gelirle kirada oturmak imkansız

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, İstanbul'daki kira fiyatlarının aylık gelirin yüzde 112'sine ulaştığını belirterek, konut krizinin çözümü için öneriler sundu.

EKONOMİ 09.05.2023, 22:10
2
İstanbul'da tek gelirle kirada oturmak imkansız
Son zamanlarda artan enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle vatandaşların yaşam koşulları zorlaşırken, İstanbul'da konut krizi de giderek derinleşiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, bir vatandaşın ortalama aylık geliri ve güncel kira değerlerini dünyadan örnekler vererek paylaşarak, İstanbul'da 100 m2 evin kirasının ortalama aylık gelirin yüzde 112'sine ulaştığını ve Berlin'de bu oranın sadece yüzde 58'de kaldığını belirtti. Gökce ayrıca, İstanbul'da tek gelirle kirada oturmanın artık imkansız hale geldiğine dikkat çekti.
Gökce'nin verdiği bilgilere göre, İstanbul'da kiralık evlerde son bir yılda yüzde 140 oranında artış yaşandı ve birçok ilçede 10 bin liraya kiralık ev bulunmadığına dikkat çekti. Konut krizinin çözümü için önerilerde de bulunan Gökce, yabancılara konut satışı uygulamasının durdurulması gerektiğini vurguladı. Bu şekilde yerli yatırımcıların konut edinme şansının artacağını ve piyasada oluşan dengesizliğin önlenebileceğini belirtti.
Gökce'nin paylaşımı şu şekilde:

Yapılan bir araştırmaya göre İstanbul'da kiralık konutlarda m2 fiyatı 1 yılda yüzde 140 oranında artış gösterdi. Ne yazık ki bugün 10 bin liraya İstanbul'un bir çok ilçesinde kiralık konut bulunmuyor.
"Konut krizinin çarpıcı bir sonucu: Ortalama aylık gelirle (asgari ücret değil) güncel kira değerlerini karşılaştırdık. İstanbul'da 100 m2 evin kirası ortalama aylık gelirin yüzde 112'sine ulaşırken, Berlin'de bu oran sadece yüzde 58'de kalıyor.
Yapılan bir araştırmaya göre İstanbul'da kiralık konutlarda m2 fiyatı 1 yılda yüzde 140 oranında artış gösterdi. Ne yazık ki bugün 10 bin liraya İstanbul'un bir çok ilçesinde kiralık konut bulunmuyor.
Yine bugün büyük bir emlak sitesinde İstanbul'da bulunan 31 bin 461 kiralık daire ilanı içerisinde BM "elverişli konut" kriterlerine uygun hiçbir ilan bulunmuyor. Ortalama hane halkı gelirinin yüzde 30'u yani ayda 2.475 lira düzeyinde sadece kiralık oda var.
Sosyal Yardımlı Konut, Sosyal Kiralık Konut, Mülk Sosyal Konut ile Halk Konut olarak vatandaşlara farkı seçenekler sunulmalı.
Öğrenci Evleri ve Öğrenci Sitelerinin geliştirilmesi ve inşası için özel teşvik ve destekler sağlanmalı. Genişletilmiş Konut Finansman Sistemi uygulamaya konmalı.
Konut inşaat ve konut satın alma kredilerinin maliyetleri ucuzlamalı.
Konut Tasarruf Birlikleri, Konut Kooperatifleri, Konut Dayanışma Sandıkları, Sosyal Güvenlik ve Emeklilik Fonları sosyal konut üretimi için teşvik edilmeli.
Sosyal konutu inşa edenle ile inşaat malzemesi üreten iktisadi teşebbüsler desteklenmeli.
Yerli inşaat Sanayisinin rekabet düzeyi arttırılmalı.
Boş konutlar farklı şekilde vergilendirilmeli ve boş konutunu riskli konutta yaşayan vatandaşlara kiraya verenlere farklı bir teşvik sistemi uygulanmalı.
Yabancılara konut satışı uygulaması durdurulmalı."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Temmuz 2024
İmsak 03:52
Güneş 05:30
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 20:01
Yatsı 21:32
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı