BOTAŞ’ın zararını AK Parti değil yine vatandaş ödüyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “100 liralık bir doğal gaz faturasının 75 lirasını, vatandaşa yansıtmadan biz karşılıyoruz." sözlerini değerlendirdi.

SİYASET 13.11.2022, 15:50
2
BOTAŞ’ın zararını AK Parti değil yine vatandaş ödüyor
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “100 liralık bir doğal gaz faturasının 75 lirasını, vatandaşa yansıtmadan biz karşılıyoruz.” açıklamasına tepki gösterdi. Akın, “Yıl içinde doğal gaz faturasına yüzde 164’ü bulan fahiş zammı yapıp kış öncesi ‘Faturaları biz karşılıyoruz’ demek, tamamen bir algı siyaseti. BOTAŞ’ın zararını AK Parti değil yine vatandaş ödüyor.” dedi. 
CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, bugün yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “100 liralık bir doğal gaz faturasının 75 lirasını, vatandaşlara yansıtmadan kaynağında biz karşılıyoruz.” sözlerini eleştirdi.
Ahmet Akın, şunları söyledi:
“Erdoğan, sözde yüzde 75 oranında destek yapmakla övünürken henüz yıl bitmeden konutlarda doğal gaza yapılan yüzde 164’ü bulan fahiş zammı ise görmüyor. Vatandaş kombisini açtığında faturası en az 2,5 kat artacağı için ‘Bu kış nasıl ısınırım’ diye kara kara düşünürken vatandaşı rahatlatmak yerine ‘Faturalarınızı biz karşılıyoruz’ demek, tamamen kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir algı siyasetidir.
AK Parti ülkemizde öyle bir enerji yoksulluğu yaşatıyor ki resmi raporlara göre her 16 doğal gaz abonesinden birinin doğal gazı faturasını ödeyemediği için kesiliyor. Bu veriyi biz değil, EPDK’nın 2021 yılı doğal gaz sektör raporu söylüyor. Bu rapora göre; 2021 yılında 1 milyon 198 bin abonenin doğal gazı, faturasını ödeyemediği için kesildi. Şimdi faturanın yüzde 75’inin karşılandığını iddia ediyorsanız niye bir milyonun üzerinde abone faturasını ödeyemiyor?
Şimdi, 2022 yılı verilerini tam olarak açıklamaya korktuğunuz için veri cambazlığı yapmayı tercih ediyorsunuz. Doğal gazda ve elektrikte kesinti sayılarını açıklayıp ülkemizde yaşattığınız yoksulluğun görünür olmasını engellemek için bambaşka bir veriyi kesinti sayısı diye açıklıyorsunuz.
Sayın Erdoğan, ‘Biz karşılıyoruz’ derken bu parayı cebinizden mi veriyorsunuz? BOTAŞ’ın görev zararını AK Parti mi karşılıyor? Artık yeter. Enerji politikaları algı ve yalanlarla değil, gerçekler ve planlamayla yönetilir. AK Parti, enerji politikalarında ne gerçekleri söylüyor ne de planlama yapıyor. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına girerken bizleri önce 2030, daha sonra 2050’ye taşıyacak olan enerji politikalarımız güvenilir, ödenebilir, kaliteli, yeterli, çevre ile dost, sürdürülebilir şekilde olacaktır. Kimse ne soğukta ne de karanlıkta kalacak. Genel Başkan’ımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylediği gibi; birimiz karanlıktaysak hiçbirimiz aydınlıkta değiliz.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 26 Şubat 2024
İmsak 05:48
Güneş 07:08
Öğle 12:57
İkindi 16:05
Akşam 18:36
Yatsı 19:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı