Eğer Cumhurbaşkanı değişirse 711 bürokrat görevden alınacak

Prof. Dr.  Murat Sezginer, AKP iktidarı döneminde devlet-hükümet ayrımının yok olduğunu ifade ederek, cumhurbaşkanının görev süresi bittiğinde, 711 üst kademe kamu yöneticisinin görevi bitecek dedi

GÜNDEM 13.03.2023, 07:45
Eğer Cumhurbaşkanı değişirse 711 bürokrat görevden alınacak
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni inceleyen Prof. Dr. Murat Sezginer, "Cumhurbaşkanının tek başına yapması gereken 2 bin 600 idari işlem var. Tek başına atanmasını yaptığı kamu görevlisi sayısı bin 63’dür. Bu bir dünya rekorudur" dedi. Sezginer, cumhurbaşkanının görev süresi bittiğinde, 711 üst kademe kamu yöneticisinin görevi sona erdiğini dile getirdi. 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Murat Sezginer, yürütme yetkisinin tamamıyla Cumhurbaşkanlığı makamında toplandığını belirterek, "Bu anormal sayıdaki yetki bizzat Cumhurbaşkanı tarafından kullanılamayacağından bu işlemleri yapmak üzere kamu gücü kullanan bir Cumhurbaşkanlığı bürokrasisi oluşmuştur. Ancak bu görevlilerin icrai karar alma yetkisi olmadığı gibi mali ve idari sorumlulukları da yoktur. Türk İdare tarihinde ilk kez ‘yetkili ancak sorumsuz' bir bürokrasi oluşmuştur. Cumhurbaşkanının tek başına atamasını yaptığı kamu görevlisi sayısı bin 63'tür. Bu bir dünya rekorudur. Üst kademe kamu yöneticilerinin tamamı, başka hiçbir makamın katılımı olmaksızın tek başına Cumhurbaşkanı tarafından yapılmaktadır. Bu uygulamanın da dünyada örneği yoktur" ifadelerini kullandı.
Devlet-hükümet ayrımı mevzuattan çıkarılmıştır
Sözcü gazetsinden Saygı Öztürk'e konuşan Prof. Dr. Murat Sezginer, cumhurbaşkanının görev süresi bittiğinde, süreli olarak atananlar dışındaki 711 üst kademe kamu yöneticisinin görevlerinin sona ereceğini kaydederek, "Bir siyasi partinin genel başkanı da olan Cumhurbaşkanı, seçimi kaybettiğinde, valiler, büyükelçiler, genel müdürler dâhil tüm üst düzey kamu yöneticilerinin görevi bitiyor, devlette yönetici kalmıyor. Böylece siyaset dışı olması gereken idare ve kamu personeli doğrudan siyasetle ilişkilendirilmiştir. İl İdaresi Kanunu değiştirilmiş, valilerin devleti ve hükümeti temsil edeceğine ilişkin hüküm değiştirilerek, valilerin sadece, aynı zamanda bir siyasi parti genel başkanı da olan, Cumhurbaşkanının temsilcisi olacağı belirtilmiştir. Devlet-Hükümet ayırımı mevzuattan çıkarılmıştır." diye konuştu. 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 29 Mart 2023
İmsak 05:02
Güneş 06:23
Öğle 12:49
İkindi 16:20
Akşam 19:05
Yatsı 20:20
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı