Ekmek zammına tepki: “Yeter artık, soğan ekmek bile lüks oldu“

Ekmek fiyatına Diyarbakır'da bir ayda 2 kez zam geldi ve fiyatı 6 lira oldu. Diyarbakırlı vatandaşlar duruma tepki göstererek "Yeter artık, soğan ekmek bile lüks oldu" dedi.

GÜNDEM 15.06.2022, 11:55 15.06.2022, 13:33
3
Ekmek zammına tepki: “Yeter artık, soğan ekmek bile lüks oldu“

Un, maya, akaryakıt ve işletme giderlerindeki artışlardan dolayı Diyarbakır’da ekmeğe bir ayda ikinci kez zam yapıldı. Buna göre kentte 400 gramlık ekmeğin fiyatı 6 TL’ye, 200 gramlık somun ekmeğin fiyatı ise 3 TL’ye çıkarıldı. Bu duruma tepki gösteren vatandaşlar, fakirin yemeği olan ekmek soğanın bile artık lüks olduğunu söyledi.

Diyarbakır'da 400 gramlık ekmeğin fiyatı 6 TL’ye, 200 gramlık somun ekmeğin fiyatı ise 3 TL’ye çıkarıldı. Mayıs ayında yapılan zamlarla 400 gramlık pide ekmek 50 kuruş zamlanarak 5 TL’ye, 200 gramlık somun ekmek ise 25 kuruş zamlanarak 2.50 kuruşa çıkmıştı. Son zamlarla birlikte 400 gramlık pide ekmek 6 TL, 200 gram somun ekmek 3 TL, Çörek, simit ve poğaça vb. ürünler ise 4 TL olurken, 1 adet ev ekmeği pişirme ücreti ise 2 TL olarak belirlendi.

Diyarbakır'da yerel olarak yayın yapan Yenigün gazetesinden Ahmet Baran'ın haberine göre ekmekte yaşanan bu fiyat artışı hem vatandaşı hem de fırıncı esnafını mağdur ediyor. Fırıncı esnafı artan girdi maliyetleri nedeniyle zamdan başka bir yol bulamazken, vatandaş eriyen alımı gücü nedeniyle karar kara düşünüyor. Konuyla ilgili Yenigün Haber’e konuşan Yenişehir İlçesi’ndeki Ofis Semti fırıncı esnaflarından Hamdullah Çelik, yaşanan artışı biran önce dur denilmesi gerektiğini söyledi. Yaklaşık 35-0 yıldır fırıncılık yaptığını belirten Çelik, son bir yıldır un fiyatlarında yaşanan fiyat artışlarının fırıncı esnafını perişan ettiğini kaydetti. Devletin bu duruma biran önce el atması gerektiğinin altını çizen Hamdullah Çelik şunları söyledi;

Arda arda yapılan zamlar karşısında halkın alım gücünün dibe vurduğunu belirten İsmail Ötre isimli vatandaş ise “Ekmek vatandaşın temel ihtiyacıdır. Hayat pahalılığı zaten almış başını gidiyor. İnsanlar artık neye yetişeceğini şaşırdı. Elimizi neye atsak zamlandığını görüyoruz. Allah aşkına yeter artık. Yani bu şartlarda 4250 TL olan asgari ücretle geçinmek mümkün değil. Birileri bu duruma el atsın. Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere tüm devlet erkânlarından artık sesimizi duymalarını istiyoruz. Çünkü gerçekten bıçağın kemiğe dayandığı noktadayız” dedi.

Ekmek başta olmak üzere yapılan bütün zamların insanlara zulüm olduğunu vurgulayan Emine Aslan da, “Öyle bir duruma geldik ki pazara gidemiyoruz. Daha önce 100-150 TL ile yaptığımız haftalık alış verişini şimdilerde 300 TL’ye bile yapamıyoruz. Pazardaki tüm tezgahları boş boş dolaşıp duruyoruz anca. Eskilerin bir lazfı vardı; bir şey bulamazsak soğan ekmek yeriz diye şimdi onu da yiyemiyoruz. Ekmekte soğanda millete lüks oldu” diye konuştu.
“Öyle bir duruma geldik ki bugün fırını açalım mı, açmayalım mı, diye düşünüyoruz. Hergün müşterilerimiz ile yüzgöz oluyoruz. Buna birilerinin çare bulması lazım. Yoksa kimse bunun önünü alamaz. Esnaf olarak biz zaten alamaz. Elimizden gelen bir şey yok. Bunun önemlini Toprak Mahsulleri Ofisi, devlet kendisi bu duruma yönelik farklı bir sistemle yaklaşması gerekiyor. Üretim yerleri, özellikle de gıda üretim yerlerinin zaruri ihtiyaç olduğu için onlara yönelik farklı bir yaklaşım olmaması lazım.
Un fiyatlarının nereden bakarsanız bakın yarı yarıya düşürülmesi gerekiyor. Bu fakir insanlar ne yapacak. Evlerine ekmek alamaz hale geldi millet. Kimi ev var günlük 10 ekmek tüketiyor. Bu insanlar bu maliyetin altından nasıl kalkacak. Bu sadece kuru ekmekten bahsediyoruz. Durum böyle olunca insanlara kendimizi de anlatamıyoruz. Ancak onların da bizi anlamasını bekliyoruz. Bu bizimle ilgili bir durum değil. Fırıncının suçu değil. Suç un fiyatlarındaki fahiş artıştadır. Başka bir şey de değil. Mayayı geçen sene alıyorduk 70-80 liraya, şuan maya 260 liraya dayanmış durumda. Bir un çuvalı 120 liraydı, şuan 500 liraya çıkmış durumda. Bunun altından kimse kalkamaz.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 27 Eylül 2023
İmsak 05:04
Güneş 06:23
Öğle 12:35
İkindi 15:58
Akşam 18:37
Yatsı 19:51
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı