İç Anadolu'da deprem fırtınası! Okan Tüysüz uyardı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Kayseri'nin Hacılar ilçesinde de 4.8 büyüklüğünde deprem meydana gelmesi sonrasında uzmanlarda uyarılar gelmeye başladı.

GÜNDEM 10.03.2023, 09:10
1
İç Anadolu'da deprem fırtınası! Okan Tüysüz uyardı
Kayseri'nin Hacılar ilçesinde de 4.8 büyüklüğünde deprem meydana gelmesi sonrasında uzmanlarda uyarılar gelmeye başladı.
AFAD'dan yapılan açıklamada, "Kayseri ilimiz Hacılar ilçesinde meydana gelen 4.8 büyüklüğündeki artçı deprem sonrasında an itibarıyla olumsuz bir durum bulunmamaktadır. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir" denildi.
Deprem uzmanı Prof. Dr. Okan Tüysüz, Kayseri'de meydana gelen depremler sonrasında kritik açıklamalarda bulundu.
Bölgedeki deprem fırtınalarında sarsıntı büyüklüklerinin 5'in üzerine çıkabileceğini belirten Tüysüz, "Kayseri’deki gidişatta depremlerin sıralanması ve büyüklüklerine bakıldıkça bir deprem fırtınasına benziyor" dedi.

NTV canlı yayınında Kayseri'deki depremi değerlendiren Tüysüz, Erkilet fayına dikkat çekerek bölgedeki deprem fırtınalarında sarsıntı büyüklüklerinin 5'in üzerine çıkabileceği uyarısı yaptı.
Tüysüz şunları söyledi:
"Erkilet fayı küçük parçalardan oluşan ama oldukça uzun bir alanda görülen fay sistemi. Bu fay üzerinde bir süredir deprem etkinliği görülüyor. Anadolu'daki özellikle İç Anadolu'daki fayların enerji dengelerinde önemli değişikler oldu. Kayseri'deki yaşanan bu etkinlikte büyük ölçüde Kahramanmaraş depreminin bir sonucu olarak değerlendirilebilir. Bu bölgede, genellikle orta ya da küçük büyüklükte depremler oluyor. Bunlara baktığımız zaman bir deprem fırtınası niteliği taşıdığını görüyoruz. Genellikle küçük ve orta büyüklükteki depremlerin herhangi bir sıralama olmaksızın bir arada geliştikleri deprem etkinliği olarak düşünülür. Bu tür etkinliklere deprem fırtınası adı verilir. Bunun içinde genellikle 5’e kadar çıkan depremler olması normaldir. En son 2020 yılında Manisa Akhisar’da böyle bir deprem fırtınası yaşamıştık. 5 binin üzerinde deprem gelişmişti. 3 ay boyunca bu etkinlik sürmüştü. Kayseri’deki gidişatta depremlerin sıralanması ve büyüklüklerine bakıldıkça bir deprem fırtınasına benziyor. Bunu biraz daha izlemek lazım. Eğer böyle bir deprem fırtınası şeklinde gelişiyorsa içerisinde 5- 5 buçuğa varan depremlerin olmasını olağan karşılamak lazım."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 23 Mart 2023
İmsak 05:12
Güneş 06:32
Öğle 12:50
İkindi 16:18
Akşam 18:59
Yatsı 20:14
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı